Andrzej Ostrowski Andrzej Ostrowski 22.10.2014 21:38
Z pomocą Skullgirls Encore stare kontrolery wrócą do łask na PlayStation 4
748V

Z pomocą Skullgirls Encore stare kontrolery wrócą do łask na PlayStation 4

Każdy fan bijatyk wie, czym jest arcade stick. Prostokątne pudełko z drążkiem, które miało służyć za imitację kontrolera znanego ze starych automatów. Jedni je uwielbiają i uważają, że bez niego nie można w ogóle grać w tego typu gry, a jeszcze inni go nienawidzą oraz twierdzą, że jest całkowicie nieprzydatne. Niezależnie od prawdy będziemy mogli wykorzystać ten kontroler na PlayStation 4.

A to wszystko za sprawą Skullgirls Encore (PS4). Bijatyka 2D od studia Lab Zero Games pozwoli nam odkurzyć nasze stare kontrolery i wykorzystać je w nadchodzącym tytule. Przyczyną tego jest napisanie przez Johna Bellomy'ego, pracownika Naughty Dog specjalnego sterownika USB, który pozwoli wykorzystać nam akcesorium. Warto tutaj jednak wspomnieć, że nie oznacza to, iż ktokolwiek rości sobie do niego wszelkie prawa i nikt więcej nie będzie mógł położyć na nim swojej ręki. Studio zamierza udostępnić sterownik wszystkim innym twórcom, którzy chcieliby wykorzystać go w swoich własnych grach. Mówi o tym Peter Barthollow, piastujący obecnie funkcję CEO Lab Zero Games.

Poczuwamy się do tutaj do pewnej odpowiedzialności, co czyni dla nas całą sprawę bardzo ważną. Uważamy, że dla konsumentów będzie lepsze kupienie nowej gry, a nie kolejnego arcade sticka, kiedy stary wciąż zalega i kurzy się w szafie.

Warto tutaj podkreślić, że wsparcie dla starego kontrolera nie jest w żaden sposób oficjalną i promowaną przez Sony funkcją. Peter Barthollow dodaje, że oczywiście akcesorium będzie miało pewne limitacje, ale pracują nad tym, aby sterownik wspierał jak najwięcej tego typu urządzeń.

Każdy arcade stick, który wykorzystuje port USB pod pada lub joystick powinien móc zadziałać. Sterownik na pewno obsłuży większość znanych marek, ale z mniej znanymi też sobie raczej poradzi. Nie możemy oczywiście przetestować wszystkiego, co jest na rynku, ale stworzymy listę i puścimy ją w świat.

Niestety żadne urządzenie, które przedstawi się konsoli jako DualShock3, nie zadziała z tym sterownikiem. Nie ma technicznej możliwości, aby stworzyć wsparcie dla guzika Home i Share. Oznacza to, że będziemy musieli polegać na dwóch kontrolerach. Ma to jednak pewne plusy. Nagłe naciśnięcie Home pauzuję grę, co czasami było wykorzystywane przez chociażby graczy turniejowych do zyskania przewagi i przerwania brutalnego kombosa wymierzonego w naszą postać.

Dla graczy wykorzystanie nowych funkcji na szczęscie nie będzie kłopotliwe. Sterownik powinien zostać zaimplementowany bezpośrednio w grę, co oznacza, że będziemy musieli jedynie podłączyć nasz stary kontroler.

 

Źródło: http://www.polygon.com/2014/10/22/7040253/skullgirls-encore-ps4-supports-ps3-arcade-sticks-madcatz

Tagi: Lab Zero Games PlayStation 4 skullgirls encore wideo