Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 03.10.2014 15:11
Tegoroczne kickstarterowe gry zbierają o wiele mniej od tych z poprzedniego roku
436V

Tegoroczne kickstarterowe gry zbierają o wiele mniej od tych z poprzedniego roku

Do takiego wniosku doszli analitycy z ICO Partners. Pod lupę wzięli połowę 2014 roku i porównali do tego co było w poprzednim oraz dali prognozę na to co będzie dalej. Wyniki nie obiecują zbyt wiele - przewiduje się, że fundusze przeznaczone na kickstarterowe projekty będą o wiele mniejsze.

Porównanie wskazuje na to, że te niszowe projekty zarobią w tym roku łącznie 27 023 480$. Może i brzmi to imponująco ale w porównaniu do poprzedniego roku już tak kolorowo nie jest - w roku 2013 gry niezależne zarobiły 57 934 417$. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest pomyłka jaka zaszła po ufundowaniu Yogventures oraz anulowanie projektu Clang, po tym jak został pomyślnie ufundowany. Poza tym pojawiło się wiele ciekawych i mocnych projektów, na które ludzie chętnie przeznaczali swoje pieniądze. Tym samym w 2013 roku aż 21 gier zebrało ponad 500 000$, a w tym roku natomiast tylko 3 gry dotarły do tego miejsca: Amplitude (PS4), Kingdom Come: Deliverance (PS4) oraz Unsung Story.Idąc dalej, w poprzednim roku pomyślnie ufundowanych gier było aż 446. Po tym co można było zaobserwować w pierwszej połowie tego roku, przewiduje się że będzie to tylko 350 gier. Thomas Bidaux, analityk z ICO mówi, że słabe wyniki mogą być związane z Wczesnym Dostępem na Steamie będącego dla deweloperów szansą na szybkie przekonanie się czego ludzie oczekują od ich produkcji - a wszystko za sprawą możliwości zagrania w próbkę gry i podzielenia się swoją opinią - mówiąc krótko gry zmieniają się wraz z tym jak ludzie w nie grają.

Osobiście jestem trochę zmęczony faktem, że takich gier jest coraz więcej. Może to po prostu wina przesytu, a może po prostu ciśnienie najzwyklej w świecie opada? Pozostaje poczekać i sprawdzić co będzie dalej.

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/2014-10-02-kickstarter-games-in-2014-are-making-less-than-half-what-they-did-last-year

Tagi: kickstarter