SKLEP
Roger Żochowski Roger Żochowski 25.04.2011 09:19
Norio Ohga nie żyje
975V

Norio Ohga nie żyje

Być może części z Was nazwisko Norio Ohga niewiele mówi, jednak Ci, którzy mieli okazję zapoznać się z historią pierwszego PlayStation, wiedzą, że była to jedna z kluczowych postaci tego projektu. Były prezes Sony zmarł 23 kwietnia w wieku 81 lat.xxxxx

 

Założyciel Sony Computer Entertainment, to człowiek bez którego Ken Kutaragi, uważany za ojca PlayStation, nie byłby w stanie osiągnąć tego co osiągnął. To właśnie pod parasolem ochronnym Ohgi Ken mógł kontynuować prace nad pierwszą w historii konsolą Sony, nie martwiąc się ostrą krytyką ludzi z zarządu, którzy traktowali gry wideo jak zabawki dla dzieci. Miał też wpływ na wiele innych projektów Sony, że wspomnę chociażby o pojemności płyty CD, czy kształcie pada do pierwszego PlayStation. W Sony rządził w latach 1982-1995, zakładając nie tylko SCE, ale i Sony Music oraz Sony Pictures.
 

Przyczyną jego nagłej śmierci była niewydolność narządów wewnętrznych. Wiadomość o tyle szokująca, że dotarła do mnie w momencie gdy studiowałem biografię Ohgi, przygotowując materiały do Powrotu do Przeszłości na następny numer. Spoczywaj w pokoju Norio. O Twoich zasługach dla rynku gier wideo historia nigdy nie zapomni.

Tagi: