Paweł Musiolik Paweł Musiolik 23.08.2018 17:32
Goldeneye 007. Oficjalnie, granie Odd Jobem to cheatowanie
943V

Goldeneye 007. Oficjalnie, granie Odd Jobem to cheatowanie

Goldeneye 007 to w opinii wielu jedna z najlepszych gier z Nintendo 64. Nawet jeśli ktoś w nią nie grał, to ciężko odmówić grze Rare ogromnego wpływu na konsolowe FPS-y.

To, czym wsławiło się Goldeneye 007 to przede wszystkim tryb multiplayer w którym można było rywalizować z sobą grając kultowymi postaciami z filmów z Agentem 007. Jedną z postaci był Odd Job, w opinii wielu przez lata uważany za przegiętą postać, a przez to - banowaną w rozgrywkach.

Tak miał wyglądać remake kultowego GoldenEye 007 - mamy 30 minut rozgrywki!

I jak się okazuje - nie bez podstaw. Otóż Odd Job był umyślnie przesadzoną postacią ze swoim niskim wzrostem i melonikiem, który automatycznie namierzał rywala po rzucie. Deweloperzy byli świadomi tego od samego początku, ale uznali, że nic z tym nie zrobią i problem ten pozostawią graczom by ci sami sobie z nim poradzili.

Skąd o tym wiemy? Mel Magazine opublikował długą rozmowę z paroma deweloperami, którzy pracowali nad Goldeneye 007. Karl Hilton, odpowiedzialny za lokacje w grze przyznaje po latach:

Od początku wiedzieliśmy, że granie Odd Jobem to oszustwo. Jednak granie nim dawało nam za dużo frajdy, więc uznaliśmy, że nic z tym nie zrobimy. Dzięki temu, jego postać stała się elementem popkultury i folkloru growego. Zauważyłem też, że granie Odd Jobem w Goldeneye 007 wspomniane było w Ready Player One. Więc ostatecznie - dobrze się stało.

Tej opinii wtóruje Mark Edmonds, programista silnika.

Zdecydowanie to oszustwo. Ale to tylko dodawało smaczku rywalizacji na kanapie, gdzie wkurzeni gracze mogli sobie dogryzać wzajemnie.

Osobiście sam wybierałem Buźkę i nim klepałem ludzi grających Odd Jobem. Mogliśmy co prawda zapobiec tej nierówności, ale... dlaczego nie zostawić graczom wolności w tworzeniu zasad?

I co tu więcej mówić. Skoro deweloperzy twierdzą, że to oszustwo - tak być musi.

Źródło: https://melmagazine.com/an-oral-history-of-goldeneye-007-on-the-n64-129844f1c5ab

Tagi: goldenye 007 nintendo 64

Nie przegap