Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 07.02.2018 09:23
Niemiecki rząd może zakazać loot boxów. Mikrotransakcje prowadzą niektórych graczy do finansowej ruiny
1269V

Niemiecki rząd może zakazać loot boxów. Mikrotransakcje prowadzą niektórych graczy do finansowej ruiny

Mikrotransakcje, które przybrały hazardowy charakter niszczą niektórym graczom życie. Brzmi to jak sensacyjny clickbait, ale mamy już pierwsze relacje osób, których finanse zawaliły się przez nałogowe kupowanie loot boxów.

Co jakiś czas na Reddit pojawiają się wpisy od osób, które wydały tysiące dolarów na loot boxowe mikrotransakcje w grach największych wydawców. Wczoraj pojawił się jednak w rzeczonym serwisie wpis, który jest wyjątkowo smutny. 25-latek z Wielkiej Brytanii opisuje jak uzależnił się od mikropłatności w kolejnych wydaniach FIFA Ultimate Team. Gracz zaczął wydawać pieniądze na ten tryb już od 18 roku życia, czyli od rozpoczęcia pierwszej pracy w życiu. Obsesja kupowania zawartości do FIFA Ultimate Team się rozwijała i finalnie doszło do sporego zadłużenia w banku. Obecnie użytkownik Reddit twierdzi, że ma do spłacenia 8000 funtów, które przeznaczył tylko w ciągu 3 ostatnich lat na zakupy w FIFA Ultimate Team.

Problemem zajęli się już pracownicy naukowi Uniwersytetu w Hamburgu. Jak donosi gazeta Die Welt w badaniach wskazano na coraz większą popularyzację motywów związanych z hazardem w grach, co ma promować negatywne zachowania. Po ujawnieniu dokumentu tematem zajęła się rządowa komisja do spraw ochrony młodzieży. Jej przewodniczący ostrzega, że mikrotransakcje i loot boxy w grach prawdopodobnie stanowią promocję hazardu w grupach najbardziej narażonych, czyli wśród osób najmłodszych. Tematem zajmą się w marcu niemieccy politycy, którzy mają przemyśleć kwestię wprowadzenia ograniczeń we wprowadzaniu mikrotransakcji do gier.

Podobna debata prowadzona jest w innych krajach. Instytucje państwowe w Belgii, Australii i Wielkiej Brytanii wyrażają zaniepokojenie popularyzacją motywów przypominających hazard w grach. Wg kilku polityków temat powinien zostać uregulowany prawnie, a nie ograniczać się tylko do wlepiania danemu tytułowi wyższej kategorii PEGI. Odmienne zdanie na ten temat ma ESRB, PEGI i oczywiście wydawcy (czerpiący z loot boxów ogromne zyski), którzy nie doszukują się złych cech w obecnych systemach mikrotransakcji.

Źródło: https://www.pcgamer.com/germany-may-ban-loot-boxes/

Tagi: fifa ultimate team loot box mikrotransakcje Niemcy prawo rząd