Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 03.01.2018 13:38
PlatinumGames podąży drogą Ninja Theory. Japończycy tworzą dwa tytuły indie AAA
634V

PlatinumGames podąży drogą Ninja Theory. Japończycy tworzą dwa tytuły indie AAA

PlatinumGames od wielu lat dostarcza na rynek świetne produkcje, jednak zawsze deweloperzy wypełniali zlecenie zewnętrznej firmy. Studio chce poczuć odrobinę niezależności i przygotowuje już produkcje, które trafią na rynek bez partnerów.

Świat wciąż zachwyca się NieR: Automata i jest to bardzo dobra wiadomość dla graczy oraz deweloperów. Współzałożyciel PlatinumGames nie ukrywa, że to właśnie ten tytuł uratował japońskie studio, które bez sukcesu mogłoby zostać rozwiązane.

PlatinumGames uratowane przez Yoko Taro i NieR: Automata

Mimo tak niespodziewanego scenariusza, PlatinumGames nie zamierza dłużej pracować wyłącznie dla Nintendo, Activision, czy też Square Enix. Twórcy zapowiedzieli chęć wydawania swoich produkcji i w 2017 roku zespół przygotował nawet 70 projektów, z których mogą powstać konkretne tytuły.

Japończycy nie mogą pozwolić sobie na wyłożenie 10 milionów dolarów na każdą pozycję, bo po prostu nie mają takiej gotówki, więc wolą w mniejszym zespole składającym się z 20 deweloperów tworzyć coś pomiędzy produkcją z segmentu AAA a indykiem.

„Nie jesteśmy w stanie stworzyć gry za ponad 10 milionów dolarów, ponieważ po prostu nie mamy takiej gotówki jako niezależny deweloper. Nie planujemy podążyć drogą indie i kreować produkcje w kilka osób, więc znajdziemy się gdzieś pośrodku, przygotowując tytuł w około 20 osób i nadal będzie to odpowiednia wielkość.”

Kojarzycie gdzieś ten „złoty środek”? Taką drogą podążyło Ninja Theory z Hellblade: Senua’s Sacrifice. Przygoda osiągnęła spektakularny sukces, który najwidoczniej chce powtórzyć PlatinumGames. Autorzy już teraz przygotowują 2 tytuły z segmentu „indie AAA”.

Atsushi Inaba podkreślił, że dla jego zespołu ważne jest teraz tworzenie własnych IP, bo chociaż już wcześniej autorzy kreowali nowe marki, to jednak zawsze pracowali dla różnych wydawców.  

Źródło: http://www.gamesindustry.biz/articles/2018-01-03-platinum-games-going-independent-with-two-small-fully-owned-ips

Tagi: