Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 14.12.2017 10:09
Star Citizen zebrał już ponad 173 mln dolarów. Crytek pozywa firmę i żąda odszkodowania
1818V

Star Citizen zebrał już ponad 173 mln dolarów. Crytek pozywa firmę i żąda odszkodowania

Star Citizen śmiało można nazywać największym sukcesem crowdfundingowym w historii gier. Na kosmiczny projekt zebrano już ponad 170 milionów dolarów. Niektórzy chcieliby wyrwać coś dla siebie z tej pokaźnej sumki.

Tym "kimś" jest Crytek. Autorom serii Crysis nie podoba się sposób, w jaki studio Cloud Imperium wykorzystywało technologię CryEngine. 

Pozew znalazł się w sądzie już w poniedziałek i autorów Star Citizen czeka teraz prawna batalia. Crytek twierdzi, że Cloud Imperium złamało umowę dotyczącą wykorzystania CryEngine. Chodzi o to, że twórcy Star Citizen nie umieścili w swojej bardzo popularnej produkcji loga Crytek i CryEngine. Wg Crytek założyciel Cloud Imperium Chris Roberts "publicznie starał się umniejszyć wkład Crytek w Star Citizen". Kolejnym zarzutem wobec twórców Star Citizen jest to, że nie raportowali Crytek bugów i optymalizacji kodu CryEngine, co powinni czynić wg umowy.

Cloud Imperium przerzuciło się jakiś czas temu na technologię Lumberyard od Amazon, ale nie zmienia to roszczeń Crytek, które domaga się wypłaty 75000 dolarów za bezpośrednie szkody oraz dodatkowych rekomensat za złamanie postanowień umowy i naruszenie praw autorskich.

Autorzy Star Citizen oświadczyli, że będą walczyć "zawzięcie" w sądzie, bo nie poczuwają się do winy. Sama gra nadal nie dorobiła się daty premiery. Budżet tytułu rozszerzył się już do ponad 173 mln dolarów. Gra fundowana jest z wpłat fanów.
 

Źródło: http://comicbook.com/gaming/2017/12/14/crytek-star-citizen-lawsuit/

Tagi: crytek pieniadze sąd spór Star Citizen