Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.11.2017 20:54
Twórcy Wiedźmin 3: Dziki Gon i Cyberpunk 2077 mówią o fatalnych warunkach pracy
7812V

Twórcy Wiedźmin 3: Dziki Gon i Cyberpunk 2077 mówią o fatalnych warunkach pracy

CD Projekt RED rozpoczął rozwijanie kolejnej wielkiej gry, jednak zamiast oglądać piękny świat Cyberpunk 2077, coraz to częściej słyszymy o warunkach pracy w studiu. Najnowsze informacje są dość niepokojące.

Już 10 listopada wspominałem na portalu o zarzutach byłych pracowników CD Projekt RED. Twórcy zdecydowali się opowiedzieć o problemach przy pracy nad Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077. Po kilku dniach sytuacja powróciła, ale tym razem otrzymaliśmy konkrety.

Cyberpunk 2077 może mieć spore problemy. Zarzuty od byłych pracowników CD Projekt RED

YouTuberka o pseudonimie Madqueen Show na początku nie wierzyła YongYea (autor wcześniejszych materiałów o pracy w CD Projekt RED), więc postanowiła na własną rękę zapytać deweloperów o tworzenie gier w polskim studiu.

Zdaniem anonimowych twórców w CD Projekt RED odbywał się nawet roczny crunching (okres intensywnej pracy w końcowej fazie kreowania gry), pojawiał się problem z komunikacją, rywalizacja pomiędzy menadżerami, czy też ogólny brak organizacji:

„Śmialiśmy się, gdy w BioWare mówili, że mieli 3-miesięczny crunching. Podczas Wiedźmina 3 wielu ludzi tak pracowało przez cały rok, część z nich nawet przez 3 lata. Rozwój Wiedźmina 3 pogarszał się z miesiąca na miesiąc. Morale były bardzo słabe i wszyscy narzekali podczas crunchingu. Niektórzy z nas niecierpliwie czekali na przeniesienie do Cyberpunka i rozpoczęcie nowego projektu. Kiedy w końcu zaczęliśmy przechodzić do tej gry… Wszystko stało się jeszcze bardziej dzikie i chaotyczne. W tym czasie prawie wszyscy w moim zespole chcieli odejść.”

YongYea oparł swój materiał na „zeznaniach” od 2 byłych deweloperów, jednak Madqueen Show otrzymała informacje od 43 twórców i część nadal pracuje w CD Projekt RED. YouTuberka zebrała konkrety od autorów z różnych oddziałów, różnej narodowości, czy też posiadających różne doświadczenie.

Należy przy tym zaznaczyć, że nie wszyscy narzekają na pracę w CD Projekt RED i Madqueen Show wymienia również pozytywy – pojawiają się nawet głosy od twórców, którzy mówią wprost, że przeciągu 10 letniej kariery widzieli różnorodne świństwa, ale rodzima ekipa prezentuje wysoki poziom i to najlepsze miejsce pod względem warunków pracy.

Niektórzy przedstawiciele CD Projekt RED twierdzą, że warunki pracy zostały polepszony od czasów trzeciego Wiedźmina, a inni mówią, że zostały nawet pogorszone. Pomimo tego chaosu rodzime studio to „wymarzone miejsce pracy”.

Anonimowi deweloperzy zdecydowali się nawet wypowiedzieć na temat Cyberpunk 2077 – gra podobno znajduje się „na dobrej drodze” i z dnia na dzień jest ulepszana „zarówno pod względem wydajności i oprawy”, ale mimo to proces przygotowania produkcji jest określany jako „bardzo trudny”.

Oczywiście, tak naprawdę nie mamy pewności, czy Madqueen Show dotarła do deweloperów Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077, jednak w ostatnich dniach temat jest bardzo „gorący”, a nawet rodzime studio wydało w sprawie zmian kadrowych specjalne oświadczenie.

Źródło: YouTube.com

Tagi: CD Projekt RED Cyberpunk 2077 Wiedźmin 3: Dziki Gon

Nie przegap