Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.05.2017 06:38
Tomasz Bagiński zdradza szczegóły Wiedźmina od Netflix
8096V

Wiedźmin od Netflix. Tomasz Bagiński opowiada o projekcie

Pewnie jeszcze sporo czasu upłynie nim zobaczymy pierwszy zwiastun Wiedźmina od Netflix, ale Tomasz Bagiński postanowił opowiedzieć o produkcji serialu. Reżyser wspomina o pracy, współpracy z ekipą ze Stanów Zjednoczonych, czy też o twórczości CD Projekt RED.

W środę Netflix potwierdził prace nad serialem w uniwersum Wiedźmina. Jednym z twórców projektu został Tomasz Bagiński, który wyreżyseruje przynajmniej jeden odcinek w każdym sezonie. Autor „Legend polskich” udzielił ciekawego wywiadu redakcji Gazeta.pl, w którym opowiada o nowym projekcie.

Saint Seiya od Tomasza Bagińskiego!

Na początku rozmowy reżyser potwierdził, że prace nad serialem trwają od dobrych kilku lat, jednak początkowo przygotowywano film pełnometrażowy. Dopiero po głębszym zastanowieniu zdecydowano się zmienić koncepcję, ponieważ praca Andrzeja Sapkowskiego jak tak rozbudowana i wartościowa, że trudno było ją zaprezentować w ramach jednego filmu.

Serial zdaniem Bagińskiego jest naturalną formą dla tej prozy. Zmiana formatu została dokonana, ponieważ platformy streamingowe są idealnym miejscem dla odważnych eksperymentów narracyjnych.

Wiedźmin od Netflix to produkcja polsko-amerykańska, w której ekipa musi sobie ufać. Sean Daniel i Jason Brown to bardzo zajęci ludzie, więc każdy musi znać swoje obowiązki:

"Jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie, na tym etapie jest dużo pracy organizacyjnej i synchronizacji między zespołami w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Sean Daniel kończy obecnie pracę nad "Mumią" z Tomem Cruisem, Jason Brown wciąż jest mocno zaangażowany w produkcję serialu "The Expanse". To są bardzo zajęci ludzie, ale z czasem wszyscy nauczyliśmy się sobie ufać. Jesteśmy profesjonalistami i mamy wyraźny podział obowiązków. To jest zresztą kolosalna, niewidzialna robota. Gdybym dziesięć lat temu wiedział, że tak w dużej mierze wygląda praca reżysera, to pewnie bym wolał do końca życia siedzieć przed komputerem i robić symulacje wybuchów [śmiech]."

Bagiński podkreśla, że Wiedźmin będzie pod wieloma względami początkiem jego kariery, jednak aktualnie reżyser nie może powiedzieć, czy niektóre ze scen zostaną nakręcone w Polsce:

"Odpowiem dyplomatycznie. Pomysł na "Wiedźmina" wpisuje się w koncept kulturotechu opisywany przeze mnie wspólnie z moimi kolegami z Platige Image, rozumiany jako splot produktów, usług i doświadczeń związanych z kulturą, technologią, nowymi mediami i odpowiednio przygotowanymi modelami biznesowymi. Uważam, że Polska ma ogromny potencjał, by stać się mocnym graczem na międzynarodowej arenie biznesowo-kulturowej, ale musi stworzyć odpowiednie narzędzia, by umieć zainteresować swoją kulturą resztę świata. Pomysł naszego słowiańskiego kulturotechu na pewno będzie obecny w "Wiedźminie". Ile jednak będzie odcinków, jakie to będą lokacje, scenariusze, kto będzie showrunnerem, kto zagra główną rolę - to są na razie pytania, na które odpowiedzi są objęte tajemnicą."

W bardzo pozytywnych słowach twórca Katedry wypowiada się na temat pracy Sapkowskiego:

"Historie Andrzeja Sapkowskiego są absolutnie unikatowe [zalecane]. Powiem tak, zazwyczaj to Polska goni świat, ale w przypadku prozy Sapkowskiego to świat musiał do niej dojrzeć. Rozterki moralne Geralta stały się nam bardzo bliskie. System wartości wypracowany na przestrzeni ostatnich pokoleń przez zachodni świat zaczyna się sypać. Czytelny podział na imperium zła i imperium dobra rozpadł się na naszych oczach. Nagle dobrzy są źli, a źli stają się dobrzy. Być może ten podział, jak pisał Aleksander Sołżenicyn, przechodzi przez serce każdego człowieka i każdy z nas ma w sobie zarówno pierwiastek zła, jak i dobra. Każdy z nas musi sam szukać pomysłu na swoją moralność, zbudować swoją tożsamość od nowa. To są także dylematy Geralta, który w chylącym się ku upadkowi świecie nie może pozwolić sobie na luksus bycia biernym, neutralnym obserwatorem."

W 2006 i 2007 roku CD Projekt RED miał okazję współpracować z Bagińskim przy pracy nad zwiastunami, więc autor zna realia growego Wiedźmina. Musicie jednak wiedzieć, że serial zaprezentuje wizję bardziej zbliżoną literackiemu pierwowzorowi:

" To było bardzo dawno temu, w 2006 albo 2007 roku! Bardzo długo współpracowałem z zespołem CD Projekt RED nad ich cinematikami do gier, do dzisiaj bardzo dobrze wspominam to doświadczenie. To była część tej samej przygody, zanurzenie się w tym świecie, choć musimy pamiętać, że gra interpretuje te powieści w zupełnie inny sposób. Odniosła gigantyczny sukces, który zwrócił oczy świata w kierunku Polski i postaci stworzonych przez Sapkowskiego. Teraz jednak będziemy nad tym materiałem pracować nieco inaczej, bliżej literackiego pierwowzoru."

Cały wywiad przeczytacie na łamach Gazety.pl

Źródło: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21833985,wiedzmin-bedzie-serialem-zrobi-go-netflix-baginski-swiat.html#MT

Tagi: andrzej sapkowski netflix Tomasz Bagiński wiedźmin