Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 24.03.2017 13:43
Wiedźmin
7460V

Rząd zainteresowany akcjami przedsiębiorstw. Polscy deweloperzy mogą mieć problem

Pod koniec roku informowałem o wielkim dofinansowaniu rodzimych studiów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju branży gier. Rząd dostrzega potęgę deweloperów i już wkrótce niektóre zespoły mogą mierzyć się ze sporym problemem.

Rząd zapowiedział właśnie „likwidację tak zwanej resztówki po Otwartym Funduszu Emerytalnym”, który ma doprowadzić do nacjonalizacji wielu spółek giełdowych. Nie byłby to wielki problem dla naszej branży, ale przykładowo CD Projekt posiada 22% akcji na giełdzie.

Cyberpunk 2077 z wielkim, żyjącym miastem? CD Projekt RED i inne polskie studia wnioskują o dofinansowania

Aktualnie sześć firm zajmujących się tworzeniem gier wideo jest notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kolejne siedem znajduje się na New Connect, a przynajmniej trzy przygotowują się do emisji akcji.

Poprzedni rząd odebrał OFE obligacje skarbowe, a aktualny może w tej sytuacji „jedynie” dobrać się do tak zwanych resztek, czyli akcji przedsiębiorstw notowanych na giełdzie. Co to tak naprawdę oznacza? Rząd Beaty Szydło może stać się jednym z udziałowców najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw.

Udział OFE w akcjonariacie CD Projekt wynosi aktualnie około 22%, a nie możemy zapomnieć, że firma stale odnotowuje sukcesy i rośnie jej wartość – w lutym wspominałem na portalu o sporym sukcesie:

Jak celnie zauważył Paweł Biedrzycki ze StrefaInwestorow.pl – od pewnego czasu studio jest już więcej warte od japońskiego Capcomu – twórcy serii Resident Evil są wycenieni na giełdzie w Tokio na 150 miliardów jenów, co w przeliczeniu daje około… 5,3 miliarda złotych.

Więcej szczegółów znajdziecie w tym miejscu.  

Należy tutaj na pewno zaznaczyć, że Otwarte Fundusze Emerytalne są istotnym "graczem" GPW. Posiadane przez nie akcje są warte ponad 116 mld zł, czyli ponad 10% całej wartości. Akcje CD Projektu cieszą się oczywiście bardzo pozytywnym zainteresowaniem wśród OFE – ma je aż 10 z 12 funduszy, a najwięcej należy do Avivy. To właśnie ten fundusz posiada ponad 5% akcji studia. Z podobnym „problemem” mierzą się między innymi CI Games, 11 bit studios, czy Vivid Games – udziały OFE w ich akcjonariacie wnosi nawet po kilka procent.

Dotychczas nie otrzymaliśmy informacji, w jaki sposób rząd zamierza przejąć „resztki” po OFE, ale są brane różne scenariusze – przykładowo może przekazać je do ZUS lub przekształcić w inny typ funduszy.

Materiał: Cyberpunk 2077 Teaser Trailer

Źródło: http://biznes.interia.pl/gieldy/news/rzad-przejmie-kontrole-nad-wiedzminem-panstwo,2494407,1844

Tagi: CD Projekt RED giełda rząd