Grzegorz Drabik Grzegorz Drabik 23.11.2010 11:11
Microsoft banuje swastyki w Black Ops
1369V

Microsoft banuje swastyki w Black Ops

W sekcji multiplayer Call of Duty: Black Ops można ustawić sobie tzw. playercard, zawierający rozmaite, odblokowywane w trakcie gry, logosy. Jednym z nich jest faszystowska swastyka - i chętnych do afiszowania się z tym symbolem nie brakuje.xxxxx

 

Niejednokrotnie podczas sesji multi w ostatnich dniach osobiście natknąłem sie na graczy, którzy w swoim playercard mieli swastykę. Okazuje się, że Microsoft postanowił wyciągnąć ostre konsekwencje w stosunku do takich osobników, zapowiadając banowanie z Xbox Live graczy z takim wzorem w swoim playercard. Kwestia nie podlega dyskusji, a jak stwierdził atakowany przez wielu użytkowników usługi, odpowiedzialny za XL Stephen Toulouse:

 

"To nie jest kwestia politycznej poprawności, ale fundamentalnego szacunku. Jeśli ktoś sądzi, że symbol swastyki powinien zostać na nowo oceniony przez światowe społeczeństwa, to świetnie. Ale twój profil Xbox Live czy logo w grze nie jest do tego adekwatnym miejscem - i nie chodzi tylko o swastykę, ale także o wiele innych symboli. Nasz team podejmuje działania gdy tylko uznamy to za stosowne.(...)

Postawmy sprawę jasno: żaden wyedukowany człowiek na Ziemi, patrząc na swastykę w grze wideo, nie stwierdzi: 'Ten symbol nie ma nic wspólnego z globalną zagładą całej rasy. A nawet gdyby miał, powinniśmy go z całym rozsądkiem zignorować, gdyż został on ukradzony i zaadaptowany z innych religii'. (...) To fakt, mój Twitter został zalany żądaniami zbanowania gwiazdy Dawida, krzyża chrześcijańskiego oraz - nie żartuję - symbolu nieskończoności, gdyż w różnych niszowych interpretacjach te symbole są uznawane za równie złe, co swastyka i powinienem odnieść się do takich symboli na Xbox Live analogicznie jak do swastyki, przez wzgląd na Pierwszą Poprawkę Konstytucji USA. Owszem, w innych okolicznościach możemy sobie dyskutować o podwójnym znaczeniu pewnych rzeczy czy symboli - to coś, co robimy codziennie. Ale dla wielu tematów, takie dyskusje nie mają sensu."

 

Co ciekawe, póki co w całym temacie milczy Treyarch - które przecież samo udostępniło swastykę w treści gry i logosach możliwych do zdobycia i użycia w trybie multiplayer, zapewne nie spodziewając się takich konsekwencji ze strony jednego z usługodawców. Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Sspotkaliście już takich graczy? Przeszkadza Wam widok swastyki podczas grania? A może nie tyle w kampanii, gdzie zazwyczaj to my walczymy z faszystami, ale w multiplayerze, gdy giniemy z rąk kogoś, kto "podpisuje się" swastyką na naszym ekranie, w chwili naszej śmierci? Szczerze powiem, że w pierwszej chwili, gdy mnie coś takiego spotkało - poczułem się faktycznie dziwnie...

 

Jakby tego było mało, wiele innych dostępnych elementów do budowy playercarda umożliwia kreatywnym graczom budowę rozmaitych, równie "ciekawych"wizualizacji - np. męskiego członka. Ciekawe, czy to również spowoduje falę banów? I kiedy - jeśli w ogóle - zareaguje Sony? Może zamiast działać PO fakcie - lepiej uzgadniać tak drażliwe kwestie z deweloperami PRZED wydaniem gry?

Tagi: ban Call of Duty: Black Ops Microsoft swastyka Xbox Live