SKLEP
Mateusz Gołąb Mateusz Gołąb 25.07.2015 11:19
30 lat z przyjaciółką! Amiga obchodzi okrągłą rocznicę!
1746V

30 lat z przyjaciółką! Amiga obchodzi okrągłą rocznicę!

To właśnie 3 dekady temu, w lipcu, na rynek trafił mały, niepozorny komputerek zamknięty w obudowie od klawiatury, którego głównym przeznaczeniem była czysta rozrywka. Warto powspominać tamte czasy, zwłaszcza że odegrał on bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej branży gier wideo.

23 lipca 1985 roku do sprzedaży trafił pierwszy model tego urządzenia, oznaczony numerem 1000. Platforma ze względu na ogromny skok jakościowy w stosunku do wcześniejszych 8-bitowych urządzeń bardzo szybko zyskała sobie ogromną popularność. Jednak dopiero wypuszczony dwa lata później model Amiga 500, będący tańszą, odrobinę okrojoną wersją oryginału, stał się hitem na skalę światową. Zwłaszcza w krajach europejskich, gdzie zapanowała prawdziwa moda na zabawy z "przyjaciółką". Nic dziwnego, gdyż było to urządzenie wyjątkowo przystępne i proste w obsłudze. Znajdowało się także w zasięgu biednych mieszkańców krajów należących do Związku Radzieckiego. Dla wielu z nas to po prostu kawał dzieciństwa i mnóstwo miłych wspomnień.

Chcielibyśmy przypomnieć wam teksty publicystyczne o "przyjaciółce", które do tej pory pojawiły się na naszych łamach. Znajdziecie wśród nich trochę przemyśleń, poznacie parę fajnych tytułów gier, a także odkryjecie skróconą historię Amigi zarysowaną przez Rogera.

Teksty redakcyjne:

Teksty powiązane:

Blogi:

Zachęcamy również do dzielenia się w komentarzach własnymi Amigowymi wspomnieniami.

Tagi: 30 lat amiga amiga 500 commodore rocznica