Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.02.2015 12:57
Wykupione przez Google Boston Dynamics dokonało przełomu w mobilności robotów
1217V

Wykupione przez Google Boston Dynamics dokonało przełomu w mobilności robotów

Witajcie w kolejnym odcinku Nowych Technologii! W 2013 roku Google wykupiło firmę Boston Dynamics, pracującą nad czworonożnymi robotami. Okazuje się, że ogromny zastrzyk gotówki, który zapewniło to przejęcie, daje bardzo obiecujące efekty.

O robotach pisaliśmy już w Nowych Technologiach dwukrotnie. Najpierw odwiedziliśmy ekipę inżynierów z MIT, która opracowała robota potrafiącego biegać z prędkością maksymalną 16 km/h. Widzieliśmy też, jak armia amerykańska zamierza wykorzystywać mechaniczne czworonożne "muły", służące do przenoszenia ciężkiego ładunku w plutonach piechoty. Tym razem możemy sprawdzić efekty pracy przejętego przez Google Boston Dynamics. Firma właśnie zaprezentowała nowy model czworonożnego robota, który może się pochwalić rewolucyjną stabilnością.

Na tle innych podobnych maszyn Spot jest przełomowy. Ten czworonożny robot nawet po wymierzeniu mu silnego kopniaka utrzymuje równowagę i się nie przewraca. Spot potrafi również wchodzić po schodach, pokonywać duże wzniesienia i biegać. Maszyna jest napędzana elektrycznie, co zapewnia jej stosunkowo ciche działanie. Waga robota to 72 kg. Niestety nie podano ile robot będzie działać po jednokrotnym ładowaniu akumulatorów.

Boston Dynamics ograniczyło się póki co do publikacji krótkiego filmika, który prezentuje możliwości Spota (znajdziecie go poniżej). Tajemnica stabilności maszyny nie została zatem ujawniona. Widać jednak już w tym momencie, że ekipa wykorzystała dynamiczny sensor na "głowie" robota, który możemy zobaczyć w autonomicznych samochodach, projektowanych aktualnie przez Google. Taki system LIDAR pozwala na skanowanie otoczenia w pełnym zakresie (kamera obraca się dookoła własnej osi z dużą prędkością).

Tagi: