Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.12.2014 11:06
Nowe Technologie: samochodowe wyświetlacze HUD z patentami rodem z gier
1349V

Nowe Technologie: samochodowe wyświetlacze HUD z patentami rodem z gier

W jednym z ostatnich odcinków Nowych Technologii podejmowaliśmy temat automatycznych samochodów. Okazało się, że to na razie odległa wizja. Skupmy się zatem na patentach, które niedługo mogą trafić do kokpitów standardowych samochodów - z ludźmi za kierownicą.

Samochody stają się coraz bardziej solidne i odporne na zderzenia, ale odbywa się to kosztem widoczności. W wielu samochodach przednie słupki stając się coraz bardziej masywne. To oczywiście wywołuje problemy z widocznością - za słupkiem może się np. "schować" pieszy albo rowerzysta. Jaguar Land Rover zaprezentował prototyp swojej odpowiedzi na ten problem. Firma chce wprowadzić do swoich samochodów zaawansowany system HUD.

360 Virtual Urban Windscreen wykorzystuje kamery umieszczone poza kokpitem, by rejestrować obraz "zza słupków" i następnie wyświetlać zarejestrowany materiał na wyświetlaczach umieszczonych na 4 słupkach wozu. Obraz jest wyświetlany przy włączeniu kierunkowskazów, przy podjeżdżaniu do skrzyżowani, albo przy odwracaniu głowy.

Najważniejszą atrakcją jest tutaj oczywiście przednia szyba z zaawansowanym systemem HUD. Jaguarowi udało się wykorzystać praktycznie cały obszar szyby do wyświetlania informacji. Tutaj ponownie sprzężono z takim rozwiązaniem system kamer umieszczonych na obrysie pojazdu. Kiedy kamery zarejestrują pieszego na drodze, taka osoba zostanie zakreślona czerwonym kwadratem, tak by była lepiej widoczna. Na szybie będą też wyświetlane o wybranych miejscach (np. restauracjach). Ciekawą opcją jest również nawigacja "Follow-Me Ghost Car", czyli patent, który może kojarzyć się z "duchami" z gier wyścigowych. Zamiast wyświetlać strzałki, HUD umieszcza przed wzrokiem kierowcy wizerunek samochodu, za którym mamy podążać, by dojechać do celu.

Póki co cała technologia znajduje się na etapie prototypowym. W zaprezentowanych pomysłach widać jednak potencjał - szczególnie że zwiększa się bezpieczeństwo wynikające z "martwych punktów" widoczności. Jaguar nie zdradził jeszcze, kiedy zamierza wprowadzić pierwszy samochód z technologią 360 Virtual Urban Windscreen na rynek.

 

Źródło: http://www.extremetech.com/extreme/195951-jaguar-concept-car-has-transparent-pillars-advanced-hud-with-mario-kart-like-ghost-mode

Tagi: