Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 11.12.2014 12:57
Nowe Technologie: broń laserowa już na wyposażeniu amerykańskiej marynarki wojennej
1115V

Nowe Technologie: broń laserowa już na wyposażeniu amerykańskiej marynarki wojennej

Pisaliśmy już w Nowych Technologiach o robotach wykorzystywanych aktualnie przez amerykańską piechotę. Taki sprzęt jest jednak na razie tylko w fazie testów. Marynarka wojenna USA już teraz ma swojego asa w rękawie - ma nim być broń laserowa.

Broń laserowa kojarzy się z historyjkami science-fiction, ale okazuje się, że taki typ oręża właśnie stał się rzeczywistością. Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej zezwoliło jednostce AFSB na wykorzystywanie Laser Weapon System (LaWS) do obrony okrętu.

System laserowy LaWS ma być wykorzystywany do obrony okrętu przeciwko szpiegującym drone'om, wolno poruszającym się śmigłowcom oraz patrolowym jednostkom wodnym.

Amerykańska armia opublikowała filmik pokazujący możliwości LaWS - możemy tu zobaczyć jak laser niszczy powietrzną jednostkę zwiadowczą i jak wysadza broń na pokładzie statku patrolowego.

Dowódca jednostki twierdzi, że testowano system laserowy przeciwko atakom dużej ilości szybkich łodzi patrolowych i system okazał się skuteczny. Oprócz możliwości ofensywnych LaWS działa również jak potężna luneta. Dowódca jednostki stwierdził, że to jak posiadanie teleskopu Hubble'a na pokładzie.

Amerykańska marynarka będzie instalować LaWS na kolejnych okrętach w 2015 r. W 2016 i 2017 roku armia otrzyma 150 kilowatowe wersje laserów (aktualnie używana jest wersja 35 kilowatowa).


Źródło: http://news.usni.org/2014/12/10/u-s-navy-allowed-use-persian-gulf-laser-defense

Tagi: