Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 07.10.2010 02:07
Twórca "Labiryntu Fauna": gry są formą sztuki!
605V

Twórca "Labiryntu Fauna": gry są formą sztuki!

W bieżącym numerze PSX Extreme możecie przeczytać mój tekst opisujący napiętą sytuację, którą wytworzyła się na linii Roger Ebert - gracze. Sławny, amerykański krytyk filmowy włożył kij w mrowisko pisząc, że gry wideo nigdy nie będą sztuką.xxxxx


Wygląda na to, że wypowiedzi Rogera Eberta nie były wyłącznie katalizatorem do napisania wspomnianego eseju. Znany na całym świecie reżyser filmowy, twórca kinowego "Labiryntu Fauna" i "Hellboya", zabrał głos w dyskusji nad artystycznym statusem gier. Według Guillermo del Toro: "gry wideo są komiksami naszych czasów. Są formą sztuki i każdy, kto twierdzi inaczej jest oderwany od dzisiejszych prądów. Gry są narracyjną formą sztuki" - powiedział reżyser podczas spotkania z fanami w Portland (Oregon, USA).

Guillermo del Toro kontynuował wypowiedź, która była wyraźnie polemiczna w stosunku do stanowiska Rogera Eberta:

"Gry to medium, któremu wśród inteligencji nie okazuje się żadnego zrozumienia czy szacunku. Oni mówią tylko: "ech, te gierki". A większość ludzi, którzy narzekają na gry nigdy w nie, do cholery, nie zagrała".

W istocie Roger Ebert przyznał się, że z grami miał do czynienia tylko dwa razy w życiu. I to wiele lat temu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w moim tekście, w bieżącym numerze PSX Extreme.

Powróćmy na koniec do Guillermo del Toro. Reżyser "Labiryntu Fauna" zdradził przed kilkoma dniami, że rozpoczął współpracę z THQ nad kilkoma grami. Jednym z projektów ma być horror o potężnym kalibrze; gra, jakiej jeszcze nigdy wcześniej nie było. Twórca zapewnił, że w najbliższych tygodniach dowiemy się już oficjalnie o szczegółach tej współpracy. Czekamy na te informacje!
 

Tagi: guillermo del toro sztuka