Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 28.08.2014 10:43
Deweloperzy wracają do tworzenia na konsole; mniejsze zainteresowanie PC i smartfonami
1512V

Deweloperzy wracają do tworzenia na konsole; mniejsze zainteresowanie PC i smartfonami

Nie narzekamy niestety na nadmiar świeżych produkcji zmierzających na next-geny. Ta sytuacja ma się jednak wkrótce zmienić. TIGA przeprowadziła badania wśród brytyjskich deweloperów, z których jasno wynika, że autorzy wracają do konsol.

TIGA przeprowadziła ankietę wśród 100 firm produkujacych gry w Wielkiej Brytanii. Pytano o aktualne i przyszłe projekty zespołów twórców. Okazało się, że następuje odwrócenie tendencji, którą jeszcze niedawno obserwowaliśmy. Deweloperzy powoli oddalają się od PC i smartfonów i idą w kierunku nowych platform. Obecnie tylko 17 procent firm tworzy gry na Xbox One i 15 procent na PlayStation 4. W najbliższej przyszłości te dane mają się jednak polepszyć do odpowiednio 55 procent (XONE) i 48 procent (PS4). Twórcy wyrażają wyraźne zainteresowanie nowymi konsolami i chcą na nie tworzyć swoje nowe produkcje.

Jeszcze niedawno iPhone i iPad wyraźnie dominowały w ankiecie TIGA. Okazuje się jednak, że brytyjskie studia odwracają się powoli od tego hardware'u. Ilość firm, które chcą tworzyć na mobilny sprzęt zmniejszyła się z ok. 70% do 63%.

Ta sama tendencja dotyczy rynku PC. Jeszcze niedawno 63% zespołów deweloperskich deklarowało chęć tworzenia na komputery osobiste. Tutaj TIGA zaobserwowała zmniejszenie się zainteresowania firm tworzących gry aż o 15%. Aktualnie 48% deweloperów zamierza produkować tytuły na „blaszaki”.

źródło

Tagi: analiza ankieta deweloperzy iPhone pc Wielka Brytania