Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 21.08.2014 12:03
Nowe technologie: chip IBM symulujący działanie mózgu z 4096 rdzeniami
1851V

Nowe technologie: chip IBM symulujący działanie mózgu z 4096 rdzeniami

Naukowcy z IBM poczynili w ostatnich latach znaczne postępy w tworzeniu chipsetów, które przybliżają nas do wdrożenia sztucznej inteligencji. Chodzi o układy TrueNorth, wyposażone w 1 milion programowalnych sztucznych neuronów.

Naukowcy i inżynierowie z całego świata pracują obecnie nad nowymi rodzajami procesorów, które mogłyby zastąpić obecne jednostki CPU. Chodzi o chipy z tysiącami rdzeni, które działają równolegle, co ma symulować działanie neuroprzekaźników w mózgach. Największy przełom w tej technologii wypracował dotychczas IBM, który stworzył chipset TrueNorth, z 1 mln programowalnych sztucznych neuronów i 256-milionami synaps łączących ze sobą 4096 niezależne rdzenie. Taka architektura TrueNorth sprawia, że cały układ jest niezwykle wydajny. Sprzęt zużywa 176 tysięcy razy mniej energii, niż najlepsze dostępne na rynku procesory (przy maksymalnym obciążeniu chip zadowala się tylko 72 miliwatami).

IBM pracuje aktualnie nad programami, które byłyby w stanie korzystać z tysięcy rdzeni nowego chipsetu. Firma wypuściła już w zeszłym roku wyspecjalizowany język programistyczny (Corelet), który pozwala na tworzenie software'u wykorzystującego możliwości TrueNorth.

Ostatecznym celem IBM jest stworzenie „sztucznego mózgu”, który podejmowałby autonomiczne i skomplikowanie działania. Firma twierdzi, że TrueNorth jest już praktycznie gotowe do wykorzystania w komercyjnych produktach (np. w pojazdach, okularach z wyświetlaczami, urządzeniach medycznych).

Najważniejsza różnica w porównaniu z tradycyjnymi CPU, to działanie układu TrueNorth tylko, kiedy jest to konieczne. Normalne procesory działają nieustannie po włączeniu, a patent IBM aktywuje się tylko, kiedy jest potrzebny do wykonywania zadanych operacji, co bardzo zmniejsza zapotrzebowanie na energię i nagrzewanie układu.

W galerii możecie znaleźć infografikę, która wyjaśnia zasady działania TrueNorth.

źródło

Tagi: cpu IBM nowe technologie procesor technologie