Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 11.12.2013 18:34
Zestawienie sprzedaży konsol - po który sprzęt sięga najwięcej graczy?
2767V

Zestawienie sprzedaży konsol - po który sprzęt sięga najwięcej graczy?

Redaktorzy serwisu vgchartz stworzyli wyjątkowe zestawienie sprzedaży. Dane przedstawiają zainteresowanie urządzeniami Microsoftu, Nintendo oraz Sony na przestrzeni trzech lat do 30 listopada 2013 roku.

Na samym początku przyjrzymy się siódmej generacji – mamy tutaj trzy stacjonarne konsole oraz dwa handheldy:

Jak możecie zobaczyć Nintendo zdominowało rynek. Może nie jest to tak widoczne w przypadku dużych konsol, ale jeśli zerknijmy na mniejsze urządzenia, to mamy tutaj do czynienia z prawdziwą dominacją. Trzeba jednak zauważyć, że 2013 rok jest niezwykle udany dla Sony – PlayStation 3 zgarnęło ponad połowę rynku. Żadnej innej konsoli (stacjonarnej) na tej generacji nie udało się osiągnąć tego wyniku. Zwycięstwo w tym okresie zaliczyło także PlayStation Portable, ale jest to spowodowane dość silnym zainteresowaniem nowym sprzętem od Nintendo – rynek został nasycony zwykłymi DS-ami. 

Natomiast tak przedstawia się zestawienie ósmej generacji:

Jeśli wcześniej wspomniałem o dominacji, to w zasadzie nie wiem jak nazwać tę sytuację. Gracze pokochali trójwymiarowy sprzęt Nintendo i w 2011 roku 3DS zdeklasował rywali. Kolejne dwanaście miesięcy były dużo lepsze dla Sony, ale i tak 3DS trafił do zdecydowanej większości zainteresowanych. W temacie dużych konsol jesteśmy w zasadzie na początku rywalizacji – Wii U aktualnie prowadzi, ale ten sprzęt jest na rynku już od zeszłego roku, a urządzenia Microsoftu oraz Sony dopiero rozpoczynają ekspansje. Jestem pewien, że w przyszłym roku ten ranking będzie wyglądał zdecydowanie inaczej. 

Jak Wam się podobają te dane? 

Tagi: