Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 05.06.2021 17:50
Capcom ma problem. Firma oskarżona o bezprawne użycie fotografii artystki
2255V

Capcom ma problem. Firma oskarżona o bezprawne użycie fotografii artystki

W związku z zeszłorocznym atakiem hakerskim na firmę Capcom, na światło dzienne wypłynęła informacja, że firma bezprawnie użyła zdjęć artystki - choćby do opracowania logo Resident Evil 4. Judy A. Juracek wytoczyła tym samym proces japońskiej firmie.

W listopadzie zeszłego roku, firma Capcom potwierdziła, iż została zaatakowana przez hakerów. Włamywacze zażądali okupu, ale włodarze japońskiej korporacji odmówili spełnienia ich żądań. Tym samym do wiadomości publicznej dotarły poufne informacje, które mówiły nie tylko o planach biznesowych firmy, ale również o danych personalnych pracowników i klientów firmy.

Wykradzione w poprzednim roku dane, przysłużyły się artystce imieniem Judy A. Juracek. Okazało się, że pracownicy Capcom bezprawnie użyli jej zdjęć podczas pracy nad takimi tytułami jak Resident Evil 4, czy Devil May Cry. Tyczy się to projektowanych lokacji, czy nawet logotypu czwartej odsłony kultowej serii o zombie. Na poniższych grafikach przedstawiono o czym dokładnie mowa, choć to tylko kilka przykładów.

Zdjęcia pochodzą z wydanej przez artystkę w 1996 roku książki Surface dla architektów i projektantów. Dołączona była do niej płyta CD, na której mieściły się wspomniane zdjęcia. Korzystanie z nich w celach komercyjnych dozwolone było jedynie po zakupie licencji, co miejsca nie miało. Mówi się o 80 bezprawnie użytych zdjęciach w 200 przypadkach. W plikach Capcomu jest też bezpośredni dowód na to, iż użycie zdjęć z rzeczonej płyty nie jest przypadkowe - wśród plików firmy co najmniej jeden ma tę samą nazwę, co na krążku artystki.

Kobieta domaga się odszkodowania w wysokości 12 milionów dolarów. Ponadto życzy sobie, aby firma zapłaciła od 2,5 tysiąca do 25 tysięcy dolarów za każde nielegalnie użyte zdjęcie. Capcom na ten moment nie chce komentować sprawy.

Źródło: https://www.polygon.com/22519568/resident-evil-4-copyright-infringement-lawsuit-capcom

Tagi: Capcom Resident Evil 4