Iza Łęcka Iza Łęcka 13.05.2021 08:16
Bloodborne PS5
1033V

Sony nie rezygnuje z Japonii. Firma chce tworzyć i wydawać gry AAA z Azji, ale to Europa będzie przewodzić

Japan Studio zostało zamknięte, jednak nie oznacza to, że Sony nie chce tworzyć dużych produkcji AAA w Kraju Kwitnącej Wiśni. Prawdopodobnie teraz to oddział Sony XDEV będzie zarządzać projektami, rozszerzając działalność. Ruch wydaje się dość niespodziewany.

Działania Sony z ostatnich miesięcy jasno dawały do zrozumienia, że przedsiębiorstwo dłużej nie zamierza tworzyć dużych produkcji AAA w ramach zespołów pracujących w Japonii – potwierdzone zostały doniesienia o "reorganizacji" studiaa największe talenty z Japan Studo opuściły szeregi ekipy

Jak się jednak okazuje – Sony nadal stawia na gry AAA z Japonii, ale obecnie to europejski Sony XDEV będzie zarządzać projektami. Oddział pomagał w wydaniu takich pozycji jak Returnal i Detroit: Become Human, ale w ostatnim czasie najwyraźniej doświadczył lekkiego rebrandingu i z Sony XDEV Europe został przemianowany na Sony XDEV.

Drobna zmiana ma jednak duże znaczenie, gdyż wiele na to wskazuje, że zespół z Liverpoolu najwidoczniej nie będzie rozwijał wyłącznie tytułów powstających na Starym Kontynencie, a będzie wspierać twórców z całego świata.

Potwierdzeniem tych słów są działania Sony XDEV – firma rekrutuje producentów z Japonii i Azji, którzy będą współpracować z niezależnymi zespołami nad tytułami AAA:

„Współpracuj z najlepszymi niezależnymi twórcami gier w Japonii i Azji, aby wymyślić, ocenić, wyprodukować i uruchomić produkty zewnętrzne (gry wideo), uzyskując najlepszą możliwą jakość i sukces w ramach określonego czasu i budżetu. (...) Trzeba rozumieć, czego potrzeba, aby zbudować i utrzymać dobre relacje z globalnym zespołem marketingowym oraz budować i dostarczać tytuły AAA oraz franczyzy w ramach SIE”.

Podobny zakres obowiązków miało wcześniej Japan Studio, które nie tylko kreowało własne pozycje, ale również pomagało zewnętrznym deweloperom dostarczyć swoje gry – firma współpracowała między innymi z From Software przy Bloodborne oraz Bluepoint Games przy Shadow of the Colossus i Demon's Souls.

Obecnie natomiast to zespół z Wielkiej Brytanii będzie zarządzał projektami, jednak w kręgu zainteresowań oddziału nadal pozostają specjaliści z Japonii, którzy skupią się na pozycjach wartych uwagi.

Źródło: https://www.pushsquare.com/news/2021/05/sony_xdev_recruiting_producers_for_aaa_ps5_ps4_games_in_japan_and_asia

Tagi: playstation PS5 Sony Sony XDEV sony xdev europe