Iza Łęcka Iza Łęcka 06.05.2021 07:00
Xbox Series X|S
2754V

Konsole Xbox jeszcze nigdy nie przyniosły zysku. Microsoft potwierdził zaskakującą wiadomość

Microsoft od lat udostępnia na rynku konsole marki Xbox, jednak sprzęt jeszcze nigdy nie przyniósł zysku. Jest to powiązane z powszechnie stosowanym modelem biznesowym, w którym urządzenia są sprzedawane ze stratą, a źródłem dochodów są usługi i gry.

Pracownicy Microsoftu również biorą udział w sprawie sądowej pomiędzy Epic Games a Apple. W trakcie sprawy pojawiła się Lori Wright, czyli wiceprezes ds. rozwoju biznesu marki Xbox, która została wezwana jako świadek strony trzeciej i miała przedstawić sytuację na rynku gier jako partner z branży konsol.

Podczas składania zeznań prawnik Epic Games zapytał: Jak dużą marżę Microsoft zarabia ze sprzedaży konsol Xbox?”, a przedstawicielka Microsoftu odpowiedziała:

„Nie robimy tego. Sprzedajemy konsole ze stratą”.

Gdy prawnik dopytał, czy Microsoft kiedykolwiek zarobił na handlu konsol marki Xbox, Wright odpowiedziała „nie”.

Pytanie przedstawione przez adwokata miało uzasadnić, że 30% udział w przychodach producentów sprzętów stanowi jeden z głównych dochodów przedsiębiorstw, natomiast twórcy smartfonów nie posiadają podobnego usprawiedliwienia, bowiem sprzedają urządzenia mobilne za tysiące dolarów, od początku na nich zarabiając.

Wright wyjaśniła, że korporacja z Redmond sprzedaje konsole bez zysku, jednak na wskazanych zasadach bazuje zastosowany model biznesowy, który ma dostarczać „kompleksowe wrażenia z gier”, a w tym wypadku posiadanie sprzętu jest „kluczowe”. Głównym źródłem zarobku są gry oraz usługi (Xbox Live Gold i Xbox Game Pass).

Trzeba mieć świadomość, że konsole niemal zawsze były sprzedawane ze stratą – Nintendo przyjęło odmienną strategię biznesową wobec Nintendo Switcha, a PlayStation 4 (ze względu na utrzymanie ceny) stało się w pewnym momencie dochodowe.

Daniel Ahmad, analityk Niko Partners, potwierdził, że producenci również tracą na handlu PlayStation 5 i Xboksami Series X|S.

Warto dodać, że dzięki dokumentom z rozprawy otrzymaliśmy zapowiedź kilku gier, które Microsoft może udostępnić w następnych miesiącach oraz recenzję The Last of Us 2 opracowaną przez Amerykanów.

Źródło: https://www.ign.com/articles/xbox-has-never-turned-a-profit-on-any-of-its-devices

Tagi: Xbox Xbox One xbox series x|s