Roger Żochowski Roger Żochowski 29.04.2021 09:50
PSX Extreme 285 od dziś w sprzedaży!
1301V

PSX Extreme 285 od dziś w sprzedaży!

Najnowszy, 285 numer PSX Extreme trafił już do sprzedaży. Co na was czeka? Ogrywamy Resident Evil Village i nową wersję drugiego Diablo, recenzujemy blisko 20 gier w tym Returnal na PS5, piszemy o branży gier na giełdzie i historiach rodem z telenoweli, przedstawiamy 36 twarzy Godzilli, wspominamy pokolenie kaset VHS oraz kulisy powstania serii Gran Turismo. A to tylko część materiałów. 

PSX Extreme 285

Roger: Ten rok może być jednym z gorszych w ostatnim czasie, jeśli chodzi o premiery głośnych hitów, a i next-geny bardzo powoli nam się rozkręcają. Osoby, które cały czas polują w internecie na nowe sprzęty, przeklinając pod nosem skalperów, nie muszą się jednak na razie obawiać ogromnej kupki wstydu. A takie gry jak Resident Evil Village (sprawdzamy w numerze pierwsze dwie godziny gry) można ograć również na starszych systemach.

Patronite - link do wsparcia magazynu 

W tym miesiącu najwięcej dobra dostarczyło fanom Sony, tak „rękoma” swoimi, jak i zewnętrznych deweloperów. Na kolejnych stronach przeczytacie recenzję Oddworld: Soulstorm, nowej wersji klasycznego Niera (również na XOne), Disco Elysium (czasowa wyłączność na konsole PlayStation) czy kreowanego na hit Returnala od twórców Resoguna, będącego tytułem ekskluzywnym na PS5. Czy faktycznie dostaliśmy next-genową jakość? Recenzji towarzyszy artykuł o kosmicznej traumie, czyli astronautach i ich dolegliwościach (zarówno psychicznych, jak i fizycznych), z jakimi zmagają się, lecąc w „czarną otchłań”.

W Tematach Numeru spory rozstrzał. Pamiętacie, jak w latach 90. Abe i Lara występowali w teledyskach? Sprawdzamy, jak rozwijał się na przestrzeni lat biznes łączący gry i muzykę i ile zarabia dziś Eminem, promując Call of Duty, a ile zgarnia Travis Scott, organizując koncerty… wewnątrz takich gier jak Fortnite. Komodo z racji uwielbienia do wielkich stworów opowiada o 38 twarzach Godzilli. Od atomowej metafory, przez bohatera dzieci, po popkulturowy fenomen pokoleń. Okładka też nie wzięła się z przypadku - zabieramy Was w podróż po kolejnych odsłonach przygód Larry’ego, których kulisy produkcji, porównania do produkcji porno i questy, gdzie można zginąć, łapiąc chorobę weneryczną, odcisnęły bardzo mocne piętno na historii naszej branży. Niezwykle ciekawy dla osób śledzących polski rynek może się okazać artykuł o firmach tworzących gry i obecnych na giełdzie. To ewenement w skali światowej. Rekordowa liczba ponad 60 notowanych spółek z gamedevu i historie lepsze niż w wenezuelskich telenowelach. Z kolei NRGeek bardzo ciekawie opisuje gry jako… inwestycję. Na konkretnych przykładach białych kruków, kolekcjonerek i produkcji, które być może macie w domu, ale nie wiecie, ile są warte, opisuje, jak można na nich zarobić małą fortunę. Albo zachomikować dla potomnych. Niezawodny w retro Piechota w swoim stylu, pełnym osobistych doświadczeń i anegdot wyciągniętych z materiałów zza kulis, opowiada też o historii serii Gran Turismo. I nawet z tej okazji lekko spóźnił tekst, aby lepiej wczuć się w opisywany temat.

Co jeszcze? Majk miał okazję zagrać w pierwsze akty Diablo II: Resurrected, a więc remake’a kultowej wśród fanów serii części. Czy sentyment wystarczy, by się nią cieszyć? Pochylamy się też w kilku materiałach (w tym również w recenzji) nad fenomenem, jakim jest Outriders od People Can Fly, które dało dużego pstryczka w nos… Avengersom. Nostalgiczną bombą będzie z kolei artykuł o pokoleniu kaset VHS. Historia tego nośnika w Polsce - przegrywanie kaset, wypożyczalnie, walka z pirackimi kopiami - jest naprawdę ciekawa i wielowątkowa. A dział Retro zamyka wywiad z mistrzem Jousta i historia jego życia. Czym jest Joust i dlaczego powinniście go znać? Zapraszam do lektury.

Jak co miesiąc chciałbym podziękować osobom, które regularnie wspomagają nas, chodząc do kiosku po kolejne numery PSX-a, prenumeratorom i fanom wspierającym istnienie magazynu na Patronite.pl. Dostałem naprawdę sporo maili i wiadomości z chęcią pomocy oraz słowami otuchy i wsparcia w tym ciężkim okresie. Więc tak od serca - Arigatou!

P.S. Numer zerowy powstaje równolegle i będzie to prawdziwa bomba dla osób wychowanych w latach 90. Już nie mogę się doczekać, aż pokażę Wam, co szykujemy.

diablo.thumb.jpg.2b742419b2cb3ed44c739f51080c67e3.jpg

gielda.thumb.jpg.465cbe93e6238ac801278eab8ac0d734.jpg

godzilla.thumb.jpg.254ba8ce9b8972349eb2d1b1758d06a2.jpg

lary.thumb.jpg.507a438b3582c1175be4ce7749aad3d4.jpg

muzyka.thumb.jpg.b29e63b7703e3ac01fbadd72d2fcdfdd.jpg

PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

TEMATY NUMERU

Pechowy erotoman 
36 twarzy Godzilli – historia króla potworów 
Nie tylko Music Instractor
 
CO NOWEGO

Forspoken 10
Dungeons & Dragons: Dark Alliance 11
Miitopia
 
PLAYTEST

Diablo II: Resurrected 
Resident Evil Village

RECENZJE

Outriders 
NieR: Replicant ver.1.22474487139… 
Oddworld: Soulstorm 
Disco Elysium: The Final Cut 
Genesis Noir
A Long Way Down
Danger Scavenger 
Balan Wonderworld 
Star Wars: Republic Commando
MotoGP 21 
Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack
Poison Control 
Spacebase Startopia
Lost Words: Beyond the Page 
Doom 3: VR Edition 
Kaze and the Wild Masks
Immortals Fenyx Rising – Myths of the Eastern Realm 
SaGa Frontier Remastered 
Returnal

HARDKOR

Kosmiczna trauma 
Growa giełda 
Gry jako inwestycja 
Myszaq lubi
 
RETRO

Prawdziwy symulator jazdy – historia Gran Turismo 
Orzeł na strusiu 
Pokolenie wychowane na VHS
 
FELIETONY

Z uKosa [Koso]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Na piechotę [Piechota]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Felieton czytelnika
Okiem maniaka [Roger]

STAŁE RUBRYKI

Co nowego 
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Patronite
Prenumerata
Comix Zone
Region Filmowy
Graczpospolita
Listy
 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

PRENUMERATA zostanie wysłana w poniedziałek, 26.04. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na [email protected] lub posty w tym temacie.

Informacje o najnowszym PE znajdziecie także na naszym profilu facebookowym.

Tagi: Psx extreme redakcja