Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 05.10.2020 08:53
PlayStation kontrolery
907V

Ewolucja kontrolerów PlayStation. Droga do DualSense w materiale Sony

Sony prezentowało ostatnio ciekawy materiał wideo, w którym mogliśmy prześledzić ewolucję projektów wizualnych kolejnych konsol z rodziny PlayStation. Tym razem pora na podobny filmik, dotyczący kontrolerów.

Jeśli chodzi o design, to zdecydowanie większe zmiany możemy zaobserwować w kolejnych konsolach PlayStation. Kontrolery do sprzętu Sony nie zmieniały się tak wyraźnie.

Największa modyfikacja nastąpiła w 1997 roku, kiedy pierwotna forma, "szczupłego" kontrolera pozbawionego gałek analogowych, przemieniła się w wersję Dual Analog, a następnie DualShock, do której dodano dwa silniczki wywołujące wibracje. Pierwsze PlayStation doczekało się dojrzałej i bardzo dobrze przemyślanej konstrukcji, która wyznaczała standardy w branży przez długie lata.

Kolejne odsłony padów do PlayStation były bardzo podobne do klasycznego Dual Shocka, który został wydany już w 1998 roku. Wersja wydana do PS2 była praktycznie nie do odróżnienia (oprócz koloru). 

To samo można powiedzieć o kontrolerze SixAxis do PS3 z 2006 roku, który - pomimo tego, że wyglądał prawie identycznie jak DualShock 2 - to okazał się rozczarowaniem. Chodziło o pozbawienie modelu funkcji wibracji (podobno poszło o spór patentowy). Sprzęt szybko zakończył żywot, by zrobić miejsca dla DualShocka 3 z 2007 roku, który wrócił do sprawdzonych patentów, znanych z 1998 roku - przede wszystkim do funkcji wibracji.

DualShock 4, który towarzyszył wydaniu PS4, był najodważniejszą modyfikacją konstrukcji z 1998 r. Sony dodało do pada touchpad, przeprojektowało spusty, dodało przycisk Share i przede wszystkim podświetlany panel, który po dziś dzień wywołuje sporo kontrowersji (niestety nie można go wyłączyć w menu konsoli). Tak doszliśmy do najnowszej formy rozwojowej kontrolerów do PlayStation. Chodzi oczywiście o DualSense, który znajdziemy w pudełkach z PlayStation 5. Pełny pakiet informacji o nowościach w padzie DualSense znajdziecie tutaj. W tym miejscu natomiast pisaliśmy szerzej o ewolucji kontrolerów do PlayStation.

Źródło: YouTube

Tagi: DualSense kontrolery pady PS retro