Iza Łęcka Iza Łęcka 20.07.2020 08:42
PS5 i Xbox Series X kontrolery
2321V

Gry z PS5 i Xbox Series X na Unreal Engine 5 mogą niemile zaskoczyć rozmiarami

Już na aktualnej generacji nie brakuje narzekań na spore rozmiary gier, tymczasem nadchodząca generacja z PS5 i Xbox Series X na czele, najpewniej nie wpłynie na zmniejszenie produkcji. Tytuły tworzone na Unreal Engine 5 mogą sprawić, że gracze będą doświadczać kilku trudności.

Infinity Ward nieustannie mierzy się z wielkimi plikami Call of Duty: Modern Warfare, zachęcając sympatyków strzelania do usuwania niepotrzebnych plików produkcji. Tytuł może zajmować już ponad 200GB - co więcej, nowa generacja może przynieść znacznie większe rozmiary gier.

Problem przybliżył Ryan Shah, dyrektor generalny i główny programista Kitatus and Friends, który wypowiedział się o możliwościach Unreal Engine 5. Jego zdaniem gry przygotowywane na silniku Epic Games nie tylko zapewnią niesamowitą grafikę, ale znacząco zwiększą rozmiar plików:

„Zajmuje to sporo czasu przy tworzeniu assetów, ale jednocześnie zaczyna budzić coraz więcej obaw. A jednym z przykładów w tej chwili jest Call of Duty: Warzone, ponieważ ludzie dręczą Activision o rozmiar Call of Duty: Warzone. Myślę, że skoro mamy teraz technologię w Unreal Engine 5, która pozwalają nam korzystać z oryginalnych siatek źródłowych, z oryginalnymi teksturami źródłowymi i tym podobnymi, to rozmiary plików w grze będą musiały gwałtownie wzrosnąć, co stanowi wyjątkowe wyzwanie.”

Znacznie większe rozmiary plików będą dużym problemem na nowej generacji, gdyż urządzenia wystartują ze stosunkowo małymi dyskami (1TB dla Xboksa Series X i 825GB dla PlayStation 5), tymczasem nowe SSD są przygotowywane na zamówienie Sony i będą znacznie droższe od standardowych nośników. Jednocześnie gracze będą zmuszeni pobierać znacznie większe pliki, gdyż możemy podejrzewać, że wraz z dużymi rozmiarami gier, udostępniane będą również ogromne łatki.

Aktualnie Sony i Microsoft nie podały cen dodatkowych (większych) dysków do PlayStation 5 i Xboksa Series X. 

Źródło: https://gamingbolt.com/ps5-xbox-series-x-games-file-sizes-are-going-to-have-to-skyrocket-with-unreal-engine-5-says-developer

Tagi: Microsoft PS5 Sony Xbox Series X