Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.07.2020 12:06
rekordowa aukcja gra
1333V

Gra sprzedana za 450 tysięcy zł. Padła rekordowa kwota w aukcji

Gry wideo stały się intratnym interesem - nie tylko dla deweloperów i wydawców, ale również dla kolekcjonerów, którzy walczą o najrzadsze wydania software'u.

Co jakiś czas donosimy o niesamowicie wysokich cenach, które osiągają rzadkie wydania gier. Dobre kwoty można już uzyskać za niektóre rzadkie wydania gier z ery pierwszego Playstation (przykładowo PAL-owskie wersje dwóch pierwszych Suikodenów osiągają już ceny powyżej 600 zł). Największe pieniądze można jednak zgarnąć oczywiście za starsze tytuły - najlepiej z ery 8-bitowych platform.

Tak jest w przypadku pierwotnego wydania Super Mario Bros. Kultowa gra z konsoli NES została sprzedana za zawrotną sumę 114 tysięcy dolarów (ok. 450 tysięcy złotych). Kartridż uzyskał tak ogromną kwotę w aukcji prowadzonej przez Heritage Auctions z Dallas w związku z faktem, że mamy tu do czynienia ze stanem bliskim fabrycznego (oryginalne opakowanie, ocena stanu pudełka  bliska idealnego, na poziomie 9,4/10). To konkretne wydanie Super Mario Bros. jest wyjątkowo rzadkie ze względu na fakt, że mamy tu do czynienia z krótko produkowaną przez Nintendo serią z kartonową wkładką pod plastikiem. 

Kwota 114 tysięcy dolarów stanowi rekord w sprzedaży gier na aukcjach. Wcześniejszy rekordowy rezultat opiewał na kwotę ok. 100 tysięcy dolarów. Za tyle sprzedano w 2019 roku inne wydanie Super Mario Bros. (NES) - tytuł znajdował się jednak w odrobinę gorszym stanie, niż przedmiot z najnowszej aukcji.

Inny przedmiot, który uzyskał niesamowitą kwotę na rzeczonej aukcji to Sega Pluto-02 Console Prototype, Sprzęt został sprzedany za 84 tysiące dolarów. Pluto był prototypowym hardwarem Segi (wariantem Saturna), który nie został wprowadzony na rynek.

Źródło: https://edition.cnn.com/2020/07/11/us/super-mario-bros-auction-trnd/index.html

Tagi: gra nes rekord retro