Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 10.07.2020 10:56
Assassin's Creed ewolucja serii
1044V

Ewolucja marki Assassin's Creed. Świetny materiał z wypowiedziami twórców serii

Assassin's Creed Valhalla nadciąga (w ostatnich tygodniach mogliśmy oglądać gameplay, który wyciekł z tej produkcji). Warto w tym momencie przyjrzeć się, jak zmieniała się marka Ubisoftu na przestrzeni lat.

Świetny materiał właśnie na temat ewolucji w serii Assassin's Creed przygotowała redakcja IGN. W filmiku pojawiają się nie tylko materiały gameplayowe z głównych odsłon serii, ale też wypowiedzi deweloperów z Ubisoftu.

W filmiku możemy posłuchać Jeana Guesdona, który wspomina, że studio uznało, że parkour został kiepsko zintegrowany z gameplayem. Dopiero w Assassin's Creed II studio idealnie wykorzystało parkourowe szaleństwa, tworząc całe miasto jako "parkourowe autostrady", jak to określa w poniższym filmiku Philippe Bergeron, główny projektant misji z Assassin's Creed II. Autostrady znajdowały się oczywiście na dachach pięknych kamienic z Florencji czy Wenecji.

W kolejnych latach marka rozwijała się w kierunku coraz bardziej rozbudowanego produktu, który zaczął przypominać coraz mocniej roleplaya. Julien Lafarriere wspomina, że ogromnym przełomem w serii było wprowadzenie morskich potyczek na okrętach. Ubisoft eksploatował ten pomysł w wielu odsłonach marki. Nie była to jednak ostatnia wielka nowość w historii marki. Ekipa otworzyła się, jak wspomina Bergeron, na dzikie tereny i przyrodę i "parkour drzewny"

Kolejnym przełomem w historii marki Assassin's Creed było jeszcze mocniejsze postawienie na motywy RPG-owe w odsłonie Origins, gdzie wprowadzono bardzo bogaty system ekwipunku, który kojarzy się roleplayami. Ubisoft zapewnił też graczom ogromna przestrzeń do eksploracji (prawie cały starożytny Egipt). Autorzy postawili też na walki oparte tym razem na "hit boxach", a nie sztywnych animacjach. Te motywy rozwinięto jeszcze w Assassin's Creed: Odyssey, które wg wielu graczy miało nawet zbyt wielki świat (by go zwiedzić w całości trzeba poświęcić ok. 200 godzin).

Kolejnym etapem ewolucji Assassin's Creed jest odsłona Valhalla, która pojawi się na rynku jeszcze w rym roku. W ostatnich dniach mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy gameplay z szykowanej produkcji.

Źródło: IGN/YouTube

Tagi: assassin's Assassin's Creed Ubisoft