Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.07.2020 21:30
xbox series x kontroler xbox
3008V

Xbox Series X ma otrzymywać bezpłatne aktualizacje gier. Microsoft zakazuje pobierania opłat

Microsoft zaprezentował program Smart Delivery, ale jest to tylko jedna z opcji aktualizacji gier dla nowej generacji. Korporacja z Redmond nie wymaga od deweloperów wykorzystywania programu, ale wydawcy nie mogą pobierać opłat za ulepszenia gier z Xboksa One do Xboksa Series X.

W ubiegłym miesiącu Microsoft przedstawił wszystkie szczegóły programu Smart Delivery – deweloperzy mogą zapewnić graczom bezpłatną aktualizację gier z Xboksa One na Xboksa Series X. Twórcy otrzymają w tym wypadku narzędzia, by zapewnić lepsze wrażenia w grach na nowej generacji.

Teraz redakcja VGC otrzymała nowe szczegóły: Microsoft tłumaczy deweloperom, że nie mogą pobierać opłat od graczy za aktualizacje gier do Xboksa Series X. Nie może to być „DLC”, które pozwoli im cieszyć się tytułem na nowej generacji.

Deweloperzy nie wymagają korzystania ze Smart Delivery (mogą oferować własne programy – pokroju Dual Entitlement od Electronic Arts), ale nie mogą wymagać, by gracze płacili za ulepszenie gry.

Trzeba mieć jednak świadomość, że w sklepie Microsoftu będą pojawiać się tytuły na Xboksa One oraz Xboksa Series X, a wydawcy mogą zapewnić pakiety „cross-generacyjne”, dzięki którym kupimy w jednym zestawie dwie wersje produkcji i taka paczka może być droższa. Taką sytuację widzimy w przypadku NBA 2K21.

Dziennikarze podają jednak ważny szczegół: jeśli gra od premiery nie będzie oferować Smart Delivery, to funkcja nie może zostać później włączona. Oczywiście deweloperzy mogą dopiero po pewnym czasie zadbać o wsparcie SD (tak jak w przypadku Cyberpunka 2077), ale zdecydować muszą się już na początku. Jest to spowodowane konkretnym detalem – jeśli tytuł nie posiada funkcji Smart Delivery, to jest traktowany w systemie Microsoftu jako osobny produkt.

Smart Delivery pozwoli ujednolicić gry (cross-save, cross-progresja, wspólne osiągnięcia), więc jeśli deweloperzy już na początku nie zadbają o takie wsparcie, to wrzucą po prostu na rynek dwa osobne produkty – nawet jeśli będzie to dla przykładu FIFA 20 na Xboksa One i FIFA 20 na Xboksa Series X.

Microsoft może w ten sposób wymagać na deweloperach, by firmy korzystały ze Smart Delivery – będzie to opcja, by przykładowo zapewnić graczom możliwość łatwego przejścia pomiędzy generacjami.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/next-gen-game-upgrades-should-be-free-xbox-tells-developers/

Tagi: Microsoft Smart Delivery xbox one Xbox Series X