Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 01.07.2020 12:46
Huawei USA
986V

Huawei i ZTE obwołane zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego w USA

Wydawało się, że napięcia na linii Huawei - USA będą powoli wygasać. Stany Zjednoczone wchodzą jednak w kolejny etap konfliktu z chińskim gigantem.

Sytuacja Huawei w USA nie poprawia się. Okazuje się, że Federalna Komisja Łączności (FCC) w oficjalnym komunikacie zaklasyfikowała firmę Huawei i ZTE jako podmioty zagrażające narodowemu bezpieczeństwu.

FCC twierdzi, że dysponuje wieloma dowodami na to, że Huawei i ZTE szpiegują swoich użytkowników i sieci telekomunikacyjne zapewniane przez te firmy. 

W uzasadnieniu decyzji FCC pojawił się następujący wpis:

"Na podstawie wielu dowodów, Prezydium określa Huawei i ZTE jako zagrożenie bezpieczeństwa narodowego dla amerykańskich sieci komunikacyjnych i przyszłości naszej sieci 5G. Obie firmy są blisko powiązane z Komunistyczną Partią Chin i chińską armią. Firmy te w dużej mierze podlegają również chińskiemu prawu, które zobowiązuje je do współpracy ze służbami wywiadowczymi" - głosi dokument wydany przez FCC.

Deklaracja Federalnej Komisja Łączności w zasadzie niewiele zmienia w aktualnej sytuacji Huawei w USA. Rząd amerykański nadal mocno utrudnia działanie Huawei i ZTE na swoim terytorium. Wygląda na to, że nic się nie zmieni  w tej kwestii w najbliższym czasie. Amerykańskie firmy mogą współpracować z Huawei tylko na podstawie specjalnego zezwolenia.

Warto w tym momencie dodać, że frima Huawei od początku kategorycznie sprzeciwia się zmianom wprowadzonym przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w przepisach dotyczących handlu produktami zagranicznymi i już w maju wydała stosowny komunikat. 

Rząd USA całkowicie zignorował obawy zgłaszane przez wiele przedsiębiorstw i stowarzyszeń branżowych, i podjął decyzję, aby po raz kolejny spróbować zdławić naszą firmę. Decyzja ta jest arbitralna, szkodliwa i zagraża globalnemu przemysłowi. Wpłynie ona na działanie i rozwój wszystkich operacji prowadzonych przez Huawei w ponad 170 krajach, wartej setki miliardów dolarów.  Będzie miała również wpływ na usługi komunikacyjne świadczone dla ponad trzech miliardów konsumentów korzystających z produktów i usług Huawei na całym świecie.

Rząd USA celowo uderza w interesy klientów biznesowych Huawei oraz w naszych konsumentów. De facto jest to sprzeczne z twierdzeniem rządu USA, że w swojej decyzji kieruje się bezpieczeństwem sieci. Posunięcia rządu USA mają wpływ nie tylko na Huawei - będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu na świecie. W dłuższej perspektywie zaszkodzą branży odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników, od której zależy wiele sektorów, zwiększając tym samym ich straty oraz skalę konfliktu.

USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju. Takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych.

Pewne jest jedno - USA nie chcą by sieć 5G budowało w kraju Huawei. Oczywiście chodzi tutaj nie tylko o deklarowaną dbałość o bezpieczeństwo obywateli, ale przede wszystkim o wielkie pieniądze, związane z wdrażaniem technologii 5G.

Co ciekawe - niedawno Google zwróciło się do rządu USA z prośbą możliwości współpracy z Huawei.

Źródło: https://www.tabletowo.pl/fcc-huawei-i-zte-to-zagrozenie-dla-usa/

Tagi: huawei smartfony zte