Iza Łęcka Iza Łęcka 05.06.2020 08:10
Xbox Mil
1852V

Streamer promowany przez Xbox i Twitch oskarżony o rasizm. Phil Spencer zareagował na prośby graczy

Streamer i YouTuber znany pod pseudonimem „Xbox Mil Grau” prawdopodobnie kończy swoją karierę w Sieci. Brazylijczyk był znany z kontrowersyjnych, dyskryminujących wypowiedzi, które dzięki inicjatywie jednego z graczy, dotarły również do Phila Spencera. Szef marki Xbox ruszył machinę i teraz Mil Grau ma duże problemy.

Mil Grau to jeden ze znanych brazylijskich streamerów oraz youtuberów, który zgodnie z udostępnianymi informacjami, od dawna dopuszczał się publikacji materiałów o charakterze rasistowskim, seksistowskim, homofobicznym oraz transfobicznym. Twórca współpracował oficjalnie z brazylijskim oddziałem Xboksa, dzięki czemu w nazwie swojego kanału posiadał wzmiankę „Xbox” i był promowany przez korporację.

Za sprawą oficjalnej relacji z Microsoftem twórca miał szerokie grono widzów, których z biegiem czasu coraz mocniej bulwersowała treść części jego publikacji. Jeden z graczy od grudnia 2018 roku próbował skontaktować się z przedstawicielami amerykańskiej korporacji, zwracając uwagę na materiały przepełnione rasizmem i dyskryminacją pewnych grup społecznych. Sukces udało się osiągnąć 31 maja, gdy sam Phil Spencer odpowiedział na apel – szef marki Xbox obiecał, że przyjrzy się sprawie.

Eric Arraché zaznaczył, że choć napisał wiadomość łamanym angielskim, to jednak najważniejszy jest osiągnięty efekt, czyli reakcja Phila Spencera:

Reakcja Xbox Brazil była zdecydowana i jednoznaczna: podkreślono, że zawartość konta Mil Grau nie przedstawia podstawowych wartości, którymi kieruje się amerykańska korporacja. Jest to prawdopodobnie pierwsza sytuacja, kiedy to oficjalny kanał Xboksa reaguje na treści tworzone przez jednego ze swoich partnerów, jednak ma to związek z długą współpracą.

„Zawartość konta Mil Grau nie odzwierciedla naszych podstawowych wartości: szacunku, różnorodności i integracji. Domagamy się natychmiastowego usunięcia naszej marki z kanałów, w tym z mediów społecznościowych.”

Konto „XboxMilGrau” zostało zawieszone, a oficjalny Twitter „XboxMilGrau_” jest „tymczasowo zablokowany”. Twórca na początku próbował się bronić podkreślając, że „nigdy nie dopuścił się aktów rasizmu czy dyskryminacji”, ale w związku z nagłośnieniem sprawy, ukrył wszystkie swoje materiały.

Jason Schreier (dziennikarz Bloomberga) również odniósł się do zaistniałej sytuacji: redaktor podkreślił, że lokalny oddział Xboksa od lat współpracował z twórcą. Streamer i YouTuber był zapraszany na oficjalne imprezy i pojawiał się w publikowanych materiałach.

Obecnie Daniel Ahmad zachęca do zgłaszania jego kanału na YouTube, by został on zbanowany przez Google:

Obecnie na kanale YouTube XboxMilGrau nie znajdziemy już nazwy „Xbox”, a samo konto zostało przemianowane na XMG.

Interesuje Was tematyka streamingu? Sprawdźcie sprzęt Dr Disrespecta za ponad 40 tysięcy zł. Nie od dziś wiadomo, że Microsoft chętnie inwestuje w streamerów, a najgłośniejszą współpracę rozpoczęto w ubiegłym roku. Firma przejęła Ninję za ponad 20 mln dolarów.

Xbox Mil Grau

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/brazilian-streamer-targeted-by-xbox-has-now-been-banned-by-twitch/

Tagi: streamer Xbox xbox brazil youtuber