Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 22.03.2020 14:30
Dreams problemy z licencją
1646V

Dreams. Nintendo naciska na ściąganie projektów zawierających elementy licencyjne

Wygląda na to, że kreatywni gracze z najnowszego hitu od Sony zaczynają "latać za blisko słońca". Rozpoczęły się naciski o to, by nie kreować elementów licencjonowanych. 

Dreams to niezwykle interesujący projekt, który przyciąga całe masy graczy. Gra zadebiutowała 14 lutego na konsolach PlayStation 4 i do dziś zbiera mnóstwo pozytywnych ocen. Największą zaletą produkcji jest to, iż w dużej mierze ogranicza nas nasza wyobraźnia, choć wygląda na to, że można natrafić na barierę. 

Do nieciekawej sytuacji doszło wczoraj. Sony usunęło popularny model Super Mario z gry na PlayStation 4 po tym, jak Nintendo zgłosiło się z prośbą, aby to uczynić. O całym zajściu poinformował jeden z graczy, Piece Of Craft, który przekazał na Twitterze, że wszystkie projekty Mario w Dreams zostają wstrzymane:

Dobre i złe wieści. 

Podlecieliśmy zbyt blisko słońca, ludziska. Ogromna firma z branży gier wideo, której oczywiście nie wymienię z nazwy, nie przeczytała mojej notki w Dreams, żeby "podejść luźno". Nie obawiajcie się, mam plan awaryjny. Na ten moment projekty Mario zostają wstrzymane, dopóki nie wprowadzę w życie wspomnianego planu.

Na ujawnienie rzeczonej, dużej firmy, nie trzeba było długo czekać. W kolejnej wiadomości użytkownik poinformował, że otrzymał wiadomość e-mail od Sony, w której zaznaczono przyczyny takiego działania

Wiadomość dotarła na mój adres przypisany do PSN i pochodziła z działu prawnego Sony Interactive Entertainment Europe. Przekazali, że samo Nintendo sprzeciwiło się mojego wykorzystaniu IP Super Mario w Dreams. 

Piece Of Craft dodał na koniec, że nie może już edytować oryginalnego dzieła, które zostało oznaczone, jako usunięte, ponieważ zawiera materiał naruszający prawa autorskie. Twórca wspomniał, że był to dla niego lekki cios. Wygląda więc na to, że rzeczywiście są pewne granice zabawy w Dreams i możemy się spodziewać, że kolejne firmy będą zgłaszać swoje roszczenia względem Sony. 

Więcej informacji związnych z Dreams:

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2020-03-21-sony-pulls-super-mario-from-dreams-after-nintendo-complaint

Tagi: Dreams Media Molecule Sony Interactive Entertainment