Pan T. na zwiastunie. Film zbiera pochwały od krytyków, ale może nie trafić do kin

Filmy i seriale
929V
Pan T. na zwiastunie. Film zbiera pochwały od krytyków, ale może nie trafić do kin
Wojciech Gruszczyk | 29.11.2019, 16:44

Dzisiaj zaprezentowano pierwszy materiał promujący „Pan T.” i choć film zbiera pochwały na różnych festiwalach, to może w ostateczności nie trafić do kin. Twórcy mają problemy z prawami autorskimi do wykorzystanej historii.

Kino Świat zaprezentował dzisiaj pierwszy zwiastun filmu „Pan T.”, w którym mamy zobaczyć świetną rolę Pawła Wilczaka. Według dystrybutora premiera opowieści odbędzie się 25 grudnia, jednak najnowsze informacje nie są tak pozytywne. Za produkcję w roli reżysera odpowiada Marcin Krzyształowicz, który skorzystał ze scenariusza Andrzeja Gołdy, jednak z przedstawionymi wydarzeniami nie może pogodzić się Matthew Tyrmand, który zarzuca autorom kradzież praw autorskich i dóbr osobistych. Tyrmand uważa, że autorzy podczas tworzenia historii skorzystali z dorobku jego ojca – Leopolda Tyrmanda – ale nikt w tym wypadku nie zapytał o zgodę.

Tyrmand jest przekonany, że film jest ekranizacją „Dziennika 1954”, który w ten sposób został skradziony jego ojcu. Choć początkowo oferowano współpracę, to w ostateczności, Tyrmand dostrzegł naniesione zmiany, które mogą zasugerować, że Leopold Tyrmand współpracował z Urzędem Bezpieczeństwa. Ma to uniknąć połączeń z samym tekstem i życiorysem autora „Dziennika”, ale jednocześnie reszta jest bliźniaczo podobno do oryginału.

Sytuację będzie musiał rozwiązać sąd, ponieważ twórcy „Pan T.” uważają, że tylko inspirowali się pracą, a nie jest to adaptacja. Mimo to w „Dzienniku” oraz „Pan T.” pojawiają się identyczne kwestie, a same wydarzenia są podobno bliźniacze do prawdziwych wydarzeń. Trudno powiedzieć, jak zakończy się ta sprawa, ale warto spojrzeć na poniższy zwiastun, który zapowiada bardzo interesującą produkcję:

Jesteście zainteresowani tematami filmowymi na naszym serwisie? Polecamy również:

Źródło: http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,25458299,onet-awantura-o-film-pan-t-syn-tyrmanda-chce-pozwac-tworcow.html

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych