Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.09.2018 08:47
ACTA 2 przegłosowane. Parlament Europejski przygotowuje się do ostatecznej decyzji
1805V

ACTA 2 przegłosowane. Parlament Europejski przygotowuje się do ostatecznej decyzji

Wiele na to wskazuje, że już wkrótce będziemy świadkami nowego porządku w Internecie. Parlament Europejski nie widzi problemu w nowej dyrektywie dotyczącej praw autorskich i większość polityków zdecydowała się poprzeć „ACTA 2”.

438 europosłów zdecydowało się przyjąć dyrektywę, której zmieni znany nam Internet. Przeciw było zaledwie 226 polityków, jednak nie jest to ostateczna decyzja Parlamentu Europejskiego. Dopiero w styczniu odbędzie się głosowanie, które zaważy o losach wolności słowa.

„Jestem bardzo zadowolony, że pomimo intensywnego lobbowania przez internetowych gigantów, mamy w Parlamencie Europejskim większość, popierającą zasadę uczciwej zapłaty dla europejskich twórców.”

Powyższe słowa tuż po głosowaniu wypowiedział Axel Voss, europoseł Europejskiej Partii Ludowej, która jest odpowiedzialna za stworzenie projektu dyrektywy. Niemiec wierzy, że za kilka lat „internet będzie tak wolny jak jest teraz, za to twórcy i dziennikarze będą zarabiali uczciwą część wpływów wygenerowanych przez własną pracę”.

Komisja Europejska w 2016 roku przedstawiła dyrektywę, która ma dostosować prawa autorskie do poziomu rozwoju technologicznego mediów. Problemem okazują się dwa artykuły – 11 ma wprowadzić tak zwany podatek od linków, przez który przykładowo Facebook nie będzie mógł zamieszczać fragmentu tekstu na swoim portalu, a 13 ma zmusić serwisy do dokładnego sprawdzania treści publikowanych przez ich użytkowników, by mieć pewność, że czytelnicy nie będą łamać prawa. Szczególnie ten drugi może według niektórych opinii doprowadzić do cenzury w Internecie.

Nie jest raczej dla nikogo zaskoczeniem, że wielu internautów nie potrafi pogodzić się z takimi zmianami, ponieważ w konsekwencji użytkownicy będą mieć związane ręce. Nie będziemy mogli publikować przykładowo zdjęcia, które zostało przygotowane przez innego czytelnika, a firmy będą musiały filtrować każdy komentarz, by mieć pewność, że przykładowo Kowalski nie wykorzystał grafiki znalezionej w Sieci.

Nadal czekamy na ostateczne rozwiązanie sytuacji, jednak wiele na to wskazuje, że ACTA 2 może wejść w życie.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/parlament-europejski-przyjal-dyrektywe-ws-praw-autorskich-na-jednolitym-rynku-cyfrowym

Tagi: acta 2 cenzura parlament europejski