Paweł Musiolik Paweł Musiolik 21.05.2018 20:56
Sony współpracuje z AMD nad usprawnieniem kompilatora. Chodzi o PS5?
1645V

Sony współpracuje z AMD nad usprawnieniem kompilatora. Chodzi o PS5?

PlayStation 5 według wielu plotek ma być kontynuacją współpracy Sony z AMD, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów ze wsteczną kompatybilnością. To co do tej pory było spekulacjami, wydaje się mieć potwierdzenie przy aktywności pracowników SIEE.

O co chodzi? Sony tworząc PlayStation 4 zwróciło się do AMD by skorzystać z ich technologii, oczywiście prosząc o odpowiednie modyfikacje pod konsolę. Grupa inżynierów AMD i Sony współpracowała tworząc procesor PS4, korzystając z dosyć starego APU (przez co nazywane jest one złośliwie laptopowym procesorem).

"Spodziewamy się premiery PS5 w 2020 roku" - szef Take-Two

Podobnie było przy PS4 Pro, gdzie do istniejącego od paru lat APU dołożono różne instrukcje i technologie, które znalazły się w nowej generacji kart graficznych - Polaris. Dzięki temu, PS4 Pro zaliczyło spory skok wydajności.

Z tej też współpracy wzięły się plotki o jej kontynuacji podczas produkcji PS5. I chyba wreszcie otrzymaliśmy pierwsze poszlaki wskazujące, że coś jest na rzeczy. Jeden z głównych inżynierów europejskiego oddziału Sony - Simon Pilgrim - współpracuje z AMD przy usprawnianiu ich kompilatora "znver1" obecnego w procesorach serii Ryzen.

Jak donosi serwis Phoronix, jego aktywność jest ciągła i ostatnio zajmował się czyszczeniem kodu i jego usprawnianiu. Simon w Sony zajmuje się przede wszystkim tworzeniem bibliotek i narzędzi z których potem korzystają deweloperzy wewnętrzni i reszta za sprawą dostarczanych narzędzi.

Czy to potwierdza, że w PS5 znajdziemy APU oparte na Ryzenie? Nie do końca, ale... musimy sobie odpowiedzieć na proste pytanie - po co Sony miałoby inwestować czas swoich pracowników w pomoc dla AMD jeśli nie miało by mieć z tego jakiegoś zysku? Odpowiedź jest chyba oczywista. Gdyby Sony nie miało z tego nic, to nikt by palcem nie kiwnął.

Jeśli PS5 skorzysta z usprawnionego Ryzena, najsłabszy element PS4 (słaby procesor z niskimi taktowaniami) zostanie zniwelowany i zobaczymy znaczący skok w mocy konsoli. A mocniejszy procesor bez wątpienia będzie miał ogromny wpływ na symulację ciągle rosnących światów w grach wideo, podobnie jak zarządzanie SI.

Źródło: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Sony-LLVM-Ryzen-Improvements

Tagi: amd playstation 5 Sony