Łukasz Ruszkowski Łukasz Ruszkowski 09.05.2018 13:07
Google ujawnia Android P
596V

Google ujawnia Android P

Zanim dostaniemy najnowszą wersję Androida minie jeszcze trochę czasu. Jednak Google już teraz zdradza szczegóły zmian w nowej wersji tego systemu operacyjnego.

Android P - bo taką nazwę roboczą nosi ta iteracja systemu od Google - to przede wszystkim sporo zmian w wyglądzie i kontroli platformy. Doczekamy się kilku nowych bajerów, z których najważniejszym wydaje się być kontrola gestami, która może kojarzyć się z technologią użytą przez Apple w iPhone X. Spójrzmy więc co szykuje dla nas wujek Google.

Vulkan 1.1 zapowiedzią lepszych gier na Androidzie

Gesty

Pierwszą wspomnianą już zmianą jest obsługa gestów. Pozwala to nawigować po urządzeniu w zupełnie nowy sposób. Gesty wykonujemy wokół klawisza home. Machnięcie w górę wywoła nowe menu wielozadaniowe, a kolejne otworzy szufladę z aplikacjami. Z kolei machnięcie w lewo lub prawo pozwoli na szybkie przełączanie się między aplikacjami. Wciąż, aby powrócić na pulpit musimy jednak nacisnąć przycisk home.

Cyfrowy doktor dla telefonu

Każdy z nas choć raz korzystał z aplikacji do analizy naszego telefonu. Google postanowiło umożliwić użytkownikom korzystanie z takiej analizy z poziomu systemu operacyjnego. W android P centrum zarządzania będzie bazować wokół statystyk twojego telefonu. Zobaczysz tam ile razy wybudzałeś urządzenie, ile wiadomości dostałeś, ile czasu spędzasz na różnych apkach i wiele, wiele więcej. Ma to pozwolić użytkownikom na lepsze zrozumienie siebie i swojego telefonu, aby zoptymalizować zużycie baterii. 

Fajnym bajerem jest też opcja "ucisz". Pozwoli ona odetchnąć od ciągłego nawału powiadomień. Wystarczy położyć telefon na stole, ekranem do dołu. Urządzenie samo wejdzie w tryb "nie przeszkadzać", wyłączy wibracje i inne rozpraszacze.  

Android Inteligentny

Pod tym pojęciem kryje się kilka ciekawych funkcji. Między innymi adaptacyjna bateria, która będzie analizować twoje akcje w telefonie i stwierdzać na ich podstawie, które apki będziesz wykorzystywać w najbliższej przyszłości. Pozwoli to na obniżenie zużycia baterii, zmniejszając liczbę wybudzeń procesora czy obciążając bardziej małe, ale wydajne rdzenie procesora. 

Innym ciekawym bajerem jest automatyczne dostosowywanie jasności ekranu. Wystarczy raz ustawić jasność, a telefon nauczy się i zapamięta nasze preferencje. Pozwoli to nie marnować czasu na co chwilowe przestawianie tego ustawienia np. po wyjściu na dwór. 

Duży nacisk w Android P jest kładziony na naukę zachowań użytkownika. Ale spokojnie wszystkie informacje o was i waszych nawykach są bezpieczne, ponieważ wykorzystywana technologia będzie umieszczana w urządzeniach, a nie chmurze. Wasza prywatność ma być w 100% bezpieczna.

Prostota

Zmiany które najbardziej docenią użytkownicy, to te małe, upraszczające życie. Naprawiono w końcu problem ze zmianą głośności mediów. Od teraz zawsze zmieni się głośność aktywnego programu. Koniec z przypadkowym przyciszaniem dzwonka czy powiadomień. 

Poprawiono też obroty ekranu. W Android P w momencie obrócenia wyświetlacza, pojawi się przycisk, który obróci obraz zgodnie z położeniem telefonu. Koniec ze skaczącymi, automatycznymi rotacjami. Proste, a jakie wygodne rozwiązanie.

Źródło: https://www.phonearena.com/news/Android-9.0-P-official-all-new-features_id104755

Tagi: aktualizacja Android P google