Paweł Musiolik Paweł Musiolik 04.04.2018 17:15
PlayStation 5 w 2018 roku? Mamy pierwsze (niewiarygodne) plotki
3031V

PlayStation 5 w 2018 roku? Mamy pierwsze (niewiarygodne) plotki

Data premiery PS5 to coś, co zaczyna wielu graczom zaprzątać myśli. Do tej pory analitycy prześcigali się w zgadywankach czy będzie to 2019 czy 2020 rok, a tu wjeżdża serwis SemiAccurate powołując się na nie wiadomo kogo i oznajmia - premiera PS5 w 2018 roku!

Obecna generacja konsol powolutku dobiega ku końcowi. PS4 debiutowało pod koniec 2013 roku po wyjątkowo długiej obecności PlayStation 3 na rynku. Sony odniosło gigantyczny sukces ze swoją konsolą, postanowiono więc zaryzykować i wypuścić mocniejszy model - PS4 Pro - w 2016 roku.

PlayStation 5 i kolejne konsole nie będą drogie

Ten ruch pozwolił wydłużyć cykl życia tej generacji konsol, która na starcie - miała braki w mocy (chociaż mimo nich, gry na wyłączność prezentują się olśniewająco). Dlatego niektórzy sugerowali, że kolejną generację zobaczymy w 2019 roku. Inni, rozsądniej wskazywali na 2020 rok.

No i tutaj dochodzimy do materiału SemiAccurate, serwisu, który postanowił zamknąć tego newsa za opłatą abonamentową o wysokości 1000 dolarów. Mamy więc pierwsze ostrzeżenie co do wiarygodności tej informacji. Ot, wypuścić plotkę, która wymaga zapłacenia grubych pieniędzy.

No dobra, ale co nam mówi ten artykuł? Miesza trochę wcześniejsze plotki z przewidywaniami, podając je jako coś pewnego. Według nich, data premiery PS5 to 2018 roku, na co wskazywać ma.... wysłanie przez Sony sporej ilości devkitów deweloperom. Komu, ile, kiedy - nie wiadomo. Po prostu wysłano, wi taki jest według serwisu fakt.

Dalej mamy specyfikację, która powiela wcześniejsze plotki i domysły. PS5 miałoby korzystać z APU od AMD w którym połączono by procesor z linii Zen oraz chip GPU oparty na architekturze Navi (kart tych AMD nawet oficjalnie nie pokazywało). Serwis podaje też, że Sony wbuduje w chip specjalne instrukcje pomagające w VR z którego Japończycy nie chcą rezygnować.

Czy warto w to wierzyć? Nie. O ile specyfikacja faktycznie może być podobna (o niej spekuluje się przynajmniej dwa lata gdy AMD pokazało swoje plany względem CPU, APU i GPU), ale sama data wydania konsoli w tym roku jest po prostu bzdurą. Gdy zapowiadano PS4, zrobiono to w lutym, na E3 pokazano konsolę i ujawniono cenę, a sprzęt trafił do sklepów w listopadzie. Mamy kwiecień, a o PS5 nie mieliśmy żadnych sensownych plotek i przecieków.

Źródło: https://semiaccurate.com/2018/04/03/semiacccurate-gets-playstation-5next-details/

Tagi: playstation 5 sony