Łukasz Ruszkowski Łukasz Ruszkowski 03.04.2018 17:48
Valve rezygnuje ze Steam Machine
376V

Valve rezygnuje ze Steam Machine

Valve próbuje zapomnieć o istnieniu eksperymentu znanego jako Steam Machine. Może i my powinniśmy?

Przypomnienie dla tych którzy nigdy nie słyszeli o Steam Machine od Valve. Są to małe komputery, działające na systemie SteamOS lub Windows. Miały, według wizji Valve, zastąpić komputery osobiste jako platformy do gier i podjąć walkę z rynkiem konsolowym. Były tworzone przez takie firmy jak Alienware, Asus i kilku innych gigantów na rynku sprzętu PC.

Wygląda jednak na to, że wielki plan Gabena i spółki okazał się niewypałem. Mimo hucznej premiery urządzeń, w listopadzie 2015 roku, nie sprzedano zbyt wielu pudełek. Mimo szerokiego wachlarza cenowego (ceny zaczynały się na 1700 złotych, a kończyły na kwotach wielokrotnie wyższych), do czerwca 2016 roku sprzedano zaledwie pół miliona urządzeń. Następnie informacje o wynikach sprzedaży przestały się pojawiać. Dziś z sprzętowej zakładki Steama zniknęła podstrona dotycząca komputerków Valve.

Jeden z modeli Steam Machine

Dlaczego pomysł ten poniósł porażkę? Składała się na to masa czynników. Wysokie cenny, mniejsza wydajność SteamOS w porównaniu do Windowsa, kiepska komunikacja na poziomie sprzedawca - klient (nie do końca było wiadomo, które gry będą działały, na konkretnych wersjach konsol). Ze współpracy wycofywali się też kolejni współpracownicy, a na dzień dzisiejszy ostała ich tylko czwórka. Konsole dalej można kupić, ale jest to inwestycja nie opłacalna, bo przyszłość tych urządzeń nie wygląda kolorowo. 

Źródło: Steam

Tagi: news steam steam machine valve