Paweł Musiolik Paweł Musiolik 07.02.2018 16:32
Szwecja na poważnie zabiera się za lootboksy
778V

Szwecja na poważnie zabiera się za lootboksy

Szwedzi chcą być (i prawdopodobnie będą) pierwszym krajem w którym rząd ureguluje temat tzw. lootboksów, czyli skrzynek z losową zawartością. Według jednego z ministrów po zbadaniu całej sprawy - lootboksy to hazard.

Kontrowersje związane ze skrzynkami oferującymi losową zawartość eksplodowały po premierze Star Wars Battlefront 2, które cały system progresji oparły właśnie o ten mechanizm. Gracze się po prostu mówiąc - wściekli do granic możliwości. Nawoływania do bojkotu przyniosły tymczasowy efekt w postaci niższej sprzedaży i spadku ceny akcji Electronic Arts.

Ponad 37 tysięcy złotych długu przez... paczki w Fifie

Długotrwałym efektem buntu było jednak rosnące zainteresowanie polityków tematem lootboksów i wiążącym się z tym hazardem. Gdy kolejne organizacje zajmujące się klasyfikowaniem gier twierdziły, że tzw. lootboksy to nie hazard, politycy przyglądali się tematowi coraz uważniej. Sami gracze apelowali, by coś ze skrzynkami zrobić.

I okazuje się, że Szwecja coś faktycznie z tym zrobi na poziomie legislacyjnym. Minister do spraw publicznych w szwedzkim rządzie - Ardalan Shekarabi - od pewnego czasu przyglądał się tematowi i postanowił go dogłębnie zbadać wraz ze swoim zespołem. Efekt? W 2019 roku wejdzie prawo, które zrówna lootboksy z loterią, czyli de facto uzna je za hazard.

Pracujemy nad tym by odzyskać kontrolę nad rynkiem gier jak najszybciej się da i zadbać by konsumenci w Szwcji byli chronieni przed firmami.

Taką odpowiedź przekazało ministerstwo szwedzkim mediom. Nowe prawo jest w trakcie przygotowaniu i ma zostać przyjęte najpóźniej w styczniu 2019 roku. Jaki będzie tego efekt? Z tego co piszą szwedzkie media - taka zawartość pod nowym prawem mogłaby się stać po prostu nielegalna.

Czy to dobry ruch? W mojej opinii - nie. Gdziekolwiek rząd interweniuje - nie wychodzi z tego nic dobrego. Z drugiej strony - jestem w stanie zrozumieć osoby, którymi musi się "zająć" ktoś obcy i za niego zadbać o życie, pokazać mu co wolno, a czego nie wolno. Życie pokazuje, że nie każdy rozumie zasadę wolności i nie każdy potrafi z niej korzystać.

Źródło: https://www.sweclockers.com/nyhet/25204-lootlador-kan-klassas-som-lotteri-i-sverige

Tagi: lootboksy lootbox