Paweł Musiolik Paweł Musiolik 21.01.2018 12:28
Resident Evil 2 świętuje 20 urodziny
1024V

Resident Evil 2 świętuje 20 urodziny

Resident Evil 2 świętuje swoje 20 urodziny. Najlepsza odsłona serii Capcomu podbiła serca posiadaczy PlayStation debiutując w USA 21 stycznia 1998 roku, lądując kilka miesięcy później w Europie, a później na kolejnych platformach.

Resident Evil 2 zadebiutowało na PlayStation dokładnie 20 lat temu. Po ogromnym sukcesie odniesionym przez Resident Evil, Capcom poszedł za ciosem i od razu rozpoczęły się prace nad kontynuacją, które powierzono Shinjiemu Mikami oraz Hidekiemu Kamiya'i. Początkowa wizja, nazwana potem Resident Evil 1.5, nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Resident Evil 7 - co jeśli gra wyszłaby na PSX-a?

Deweloping Resident Evil 2 powierzony został ekipie ponad 50 ludzi w której ponad połowa stawiona była przez świeżo zatrudnionych pracowników. Całością dyrygował duet Kamiya - Mikami, który często toczył konflikty. Mikami podburzał ekipę przeciwko Kamiyi, chcąc przekonać ich do swoich racji. Ostatecznie jednak zrezygnował i usunął się w cień, doglądając co jakiś czas postępów. Pomysły Mikamiego krytykował również Yoshiki Okamoto, który chciał z Resident Evil stworzyć uniwersum, a historia napisana przez Mikamiego zamykała wszystkie furtki. Ostatecznie Resident Evil 1.5 został wyrzucony do kosza i na bazie niektórych pomysłów powstało Resident Evil 2 jakiego znamy.

Resident Evil 2 - intro gry

W Resident Evil 2 kierujemy dwójką bohaterów w opanowanym przez zombie Raccoon City - świeżakiem w policji - Leonem Scottem Kennedym oraz poszukującą brata - Claire Redfield. Każda z postaci ma dostępne dwa scenariusze do rozegrania, które różnią się elementami fabularnymi i lokacjami, które odwiedzamy. Każdy bohater w trakcie historii spotyka innego towarzysza - Leon trafia na agentkę Adę Wong, a Claire na Sherry Birkin, córkę Williama Birkina, który mutował w antagonistę gry.

Resident Evil 2 mocniej postawiło na akcję, ale zachowało balans w rozwiązywaniu zagadek i próbie przetrwania. Znacząco poprawiła się grafika elementów 3D. Capcom kontynuował jednak korzystanie z prerenderowanych teł, które w tamtych czasach robiły ogromne wrażenie. Gra zresztą rozbudowana była do granic możliwości, poza główną kampanią, mogliśmy rozgrywać także jeden z trzech dodatkowych trybów - 4th Survivor, Tofu Mode i Extreme Battle.

Resident Evil 2 stało się ogromnym sukcesem. Pierwsza wersja gry sprzedała się w prawie 5 milionach sztuk. Wydanie Dualshock Edition, to kolejne 810 tysięcy. Gra trafiła w 1999 roku na PC-ty oraz Nintendo 64. Pod koniec tego samego roku wyszła także wersja na Dreamcasta, a w 2003 roku zadebiutował port na GameCube'a. Żadna z wersji nie odniosła takiego sukcesu jak wydanie na PlayStation.

Aktualnie oczekujemy wieści na temat remake'u Resident Evil 2, który został zapowiedziany przez Capcom dwa lata temu, ale od tamtego momentu o grze nie usłyszeliśmy nic nowego. Miejmy nadzieje, że 20 urodziny gry są wystarczającym powodem by to się zmieniło.

Tagi: Capcom PlayStation Resident Evil 2 Virgin Interactive

Nie przegap