Kacper Mądry Kacper Mądry 12.01.2018 17:25
Twórcy Grid Autosport opowiadają o pracy nad wersją mobilną
814V

Twórcy Grid Autosport opowiadają o pracy nad wersją mobilną

Grid Autosport od jakiegoś czasu dostępne jest na smartfony z systemem iOS. Jak producenci wspominają pracę na tytułem?

Grid Autosport pierwotnie zadebiutowało na PlayStation 3. Od tamtej pory fani czekają na kontynuację niezwykle udanej serii gier wyścigowych, jednak ta do tej pory nie pojawiła się na PlayStation 4. W międzyczasie Codemasters we współpracy z Feral Interactive przeportowało ostatnią odsłonę serii na systemy iOS i wciąż pracuje nad wersją na Androida.

W wywiadzie udzielonym przez Feral Interactive możemy dowiedzieć się jak autorzy radzili sobie z przeniesieniem pełnej, dużej gry na małe ekrany. Pierwszym co stanowiło spore wyzwanie, jak się okazuje, nie było uruchomienie gry na telefonach. Smartfony z ostatnich lat bez problemu poradziły sobie z ogromną produkcją Codemasters. Autorzy wpierw musieli się zmierzyć z przeniesieniem sterowania na smartfony w taki sposób, aby gra za pomocą żyroskopu lub wirtualnej kierownicy była bezproblemowa.

Mogę zapewnić, że sterowanie za pomocą żyroskopu było codziennie testowane na wyboistej drodze pociągu. - żartuje jeden z deweloperów

grid autosport iphone

Gdy Feral Interactive zaczynało pracę nad portem, składało się z garstki programistów. Z czasem jednak zespół powiększył się do trzydziestu osób, co pozwoliło wycisnąć z telefonów wszystkie moce. Jak zaznaczają autorzy - wersja gry na Xboxa 360 chodziła w rozdzielczości 720p. Okazuje się, że mobilna wersja bez problemu radzi sobie z 1080p, a do tego posiada lepszą jakość odbić czy wszelkich pyłów unoszących się w powietrzu, utrzymując stabilne 30 klatek na sekundę. Autorzy pamiętali także o graczach preferujących grę na padach. Te są obsługiwane przez grę, a i osoby chcące rozgrywki za pomocą ekranu dotykowego, mogą liczyć na dowolną konfiguracje ustawień.

grid autosport iphone

Na koniec pada bardzo ciekawe pytanie:

- Czy uważasz, że przeniesienie innych dużych, zasobożernych gier na smartfony jest już możliwe?

-Szczerze? Jak najbardziej! Myślę, że jest to możliwe. Nie sądzę jednak, że to my będziemy tymi, którzy rozpoczną pracę nad takimi portami. [...] Dziesięć lat po premierze pierwszego iPhona mamy iPhona X, który umożliwia uruchamianie gier w lepszej jakości niż komputery Mac.

Już dzisiaj widzimy co potrafią przenośne urządzenia oparte na technologi z smartfonów. Nintendo Switch bije rekordy sprzedaży, a przypomnijmy, że w jego wnętrzu siedzi procesor znany z tabletów. Przenośne urządzenia już teraz są w stanie generować lepszą oprawę niż PlayStation 3, jednak do poziomu PlayStation 4 (nie wspominając o wersji Pro) jeszcze daleka droga.

grid autosport iphone

Grid Autosport dostępne jest w AppStore w cenie 47,99zł. Produkcja ta nie została w żaden sposób zubożona w porównaniu do wersji konsolowych, jednak do jej odpalenia wymagany jest minimalnie iPhone 6s. Na 2018 rok została zaplanowana premiera wersji na systemy Android.

Źródło: AppStore

Tagi: Feral Interactive Grid Autosport mobile