Paweł Musiolik Paweł Musiolik 22.11.2017 02:51
"Lootboksy to hazard" - Belgia zabiera się za temat i chce ich zakazu w Europie
1325V

"Lootboksy to hazard" - Belgia zabiera się za temat i chce ich zakazu w Europie

Star Wars Battlefront 2 stało się kroplą, która przelała czarę goryczy. Ogromna afera, która została wywołana przez tzw. lootboksy w grze EA zatacza coraz większe kręgi. Belgia przeprowadzała dochodzenie, które miało ustalić, czy skrzynki z losową zawartością w grach to hazard. I jak widzicie po tytule - wyrok został wydany.

Star Wars Battlefront 2 i Electronic Arts są grillowani od kiedy zeszło embargo na recenzje. Krytyka, jaka spłynęła na firmę, powodowana była fatalną ekonomią nastawioną na wymuszanie na graczach kupna skrzynek z losową zawartością. Fala głosów niezadowolenia pchnęła EA do wyrzucenia chwilowo z gry opcji kupowania skrzynek za prawdziwe pieniądze. Jednak na horyzoncie pojawiło się znacznie większe zagrożenie dla EA.

Belgijska komisja ds. gier w zeszłym tygodniu podjęła się próby ustalenia, czy tzw. lootboksy w grach są hazardem. Oczywiście powodem jest nikt inny jak Star Wars Battlefront 2. Jaką decyzję podjęto? Kilka godzin temu ogłoszono, że lootboksy to hazard, o czym świadczyć ma uzależnianie od otwierania skrzynek graczy i zaangażowanie do tego prawdziwej gotówki.

Temat skomentował także belgijski minister sprawiedliwości - Koen Geens:

Łącznie hazardu i gier jest niesamowicie niebezpieczne dla zdrowia psychicznego, zwłaszcza gdy mówimy o młodszych graczach.

Co planują Belgowie? Chcą zakazać skrzynek nie tylko w Belgii, ale w całej Europie. Ich zapowiedzi informują, że zajmie to sporo czasu, ale cel jest jeden - wyeliminować skrzynki z gier na całym kontynencie (a przynajmniej w krajach Unii Europejskiej). Czy to dobry ruch? Dla wielu - jak najbardziej. Jednak niepokoi mnie to, że politycy ponownie chcą pchać ręce w rynek gier. A jak powszechnie wiadomo - im mniej polityki, tym lepiej.

Niemniej - klasyfikacja lootboksów jako hazardu może mieć wielki wpływ na dostępność niektórych gier, a w najlepszym dla wydawców wydaniu - będą zmuszani do informowania o obecności tego typu hazardu w swoich grach. Być może tak jak w Chinach, wydawcy będą zmuszeni do informowania o szansach na otrzymanie danych przedmiotów.

Co wy sądzicie o takim ruchu i zapowiedziach?

Źródło: https://nieuws.vtm.be/vtm-nieuws/binnenland/geens-wil-gokken-games-verbieden

Tagi: lootbox star wars battlefront 2

Nie przegap