Paweł Musiolik Paweł Musiolik 10.11.2017 02:12
Twórcy Titanfalla kupieni przez Electronic Arts
551V

Twórcy Titanfalla kupieni przez Electronic Arts

Respawn Entertainment, firma znana przede wszystkim ze stworzenia marki Titanfall i wydania dwóch odsłon z tej serii, została kupiona przez Electronic Arts za ponad 300 milionów dolarów.

Zaskakująca informację o kupnie podał sam deweloper na swojej oficjalnej stronie. Respawn Entertainment, które do tej pory operowało jako studio niezależne, tworząc dla Electronic Arts gry, staje się częścią wielkiego wydawcy, który zapłacił za przejęcie całej firmy 313 milionów dolarów, z czego 151 milionów w gotówce, a 164 miliony dolarów w formie akcji wypłacanych pracownikom w najbliższym czasie. Dodatkowo, Respawn zagwarantowało sobie dodatkowe 140 milionów dolarów jeśli ich gry w najbliższych latach będą komercyjnym sukcesem.

Ostatnią grą Respawn Entertainment jest Titanfall 2, który mimo świetnych ocen sprzedał się znacznie poniżej oczekiwań. Studio jednak nie wykluczało stworzenia kolejnej odsłony w serii. Warto tu zaznaczyć, że powstała kolejna gra marki Titanfall - Titanfall: Assault - ale wyłącznie na urządzenia mobilne. Oprócz tego, Respawn pracuje nad projektem w świecie Gwiezdnych wojen.

Vincent Zampella - założyciel studia - w oficjalnym komunikacie zapewnił, że nie będzie żadnych zwolnień i restrukturyzacji w firmie. Proces tworzenia gier będzie przebiegał tak jak do tej pory. Zampella uważa, że taki ruch był niezbędny by zagwarantować przyszłość firmie i jej prawidłowy rozwój.

Czy jego oczekiwania się sprawdzą - przekonamy się za parę lat. Obyśmy nie musieli czytać nagłówków pokroju Respawn zostało zamknięte. Obawy są uzasadnione tym bardziej, że Electronic Arts ma długą historię w kupowanie deweloperów tylko po to, by zamknąć ich po kilku latach lub przy pierwszym powinięciu nogi (do którego sami lubią się dokładać).

Warto tu też dodać, że Respawn Entertainment miało zostać kupione przez Nexon, które złożyło ofertę kupna, ale EA miało zagwarantowaną opcję blokady takiej transakcji, z czego skorzystało. Chwilę potem zamknięto studio Visceral (podejrzane, prawda?), a teraz ogłaszany jest zakup Respawn.

Jason Schreier donosi, że według tego co widział, bonusy są uzależnione od średniej ocen w serwisie Metacritic jaką zebrać ma Titanfall 3 i tytuł ze świata Star Wars.

Źródło: http://www.respawn.com/combine | http://www.businesswire.com/news/home/20171109006677/en/EA-Acquire-Respawn-Entertainment

Tagi: Electronic Arts Respawn Entertainment titanfall