Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 07.11.2017 18:59
Seria Mass Effect kończy 10 lat
322V

Seria Mass Effect kończy 10 lat

Mass Effect było niegdyś bardzo mocną marką w branży gier. Cykl obchodzi lada moment swoje dziesiąte urodziny, więc twórcy opublikowali sentymentalny materiał będący podsumowaniem tej kosmicznej przygody.

Mass Effect można nie lubić, ale nie da się odmówić tego, że to jedna z najbardziej istotnych serii poprzedniej generacji konsol. Marka ma na świecie wiele milionów fanów, którzy bardzo chętnie szarpnęliby się na zremasterowaną trylogię. Trudno w to uwierzyć, ale od premiery pierwszej części minie w tym miesiącu aż 10 lat. 

Studio odpowiedzialne za Mass Effect Andromeda przestało istnieć

Mass Effect zadebiutowało pierwotnie 20 listopada w 2007 roku jako tytuł ekskluzywny dla konsoli X360. Potem gra wylądowała na PC, a posiadacze PS3 mogli się z tą produkcją zapoznać dopiero pod koniec 2012 roku. Przygoda Sheparda miała pewne minusy i cierpiała z powodu topornej rozgrywki. Zdobyła jednak rzeszę fanów i przedstawiła nowoczesne spojrzenie na gatunek RPG w klimatach kosmicznej opery. Przy okazji kontynuacji postanowiono stonować aspekty RPG i pójść bardziej w kierunku shootera akcji, nie każdemu przypadło to do gustu, ale w gruncie rzeczy sequel uznany był za niezwykle udany. BioWare oberwało się jednak za zakończenie trylogii, które odbiło się szerokim echem w internecie. Społeczność nie cierpiała tego w jaki sposób zamknięto Mass Effect 3, a krytyka wymusiła na producentach opracowanie nowego, bardziej rozbudowanego zwieńczenia w formie bezpłatnego DLC.

W ten sposób dochodzimy do rozdziału Mass Effect: Andromeda, czyli gry, za którą odpowiadał nowy oddział składający się z osób opracowujących rozgrywkę wieloosobową do Mass Effect 3. Miał to być nowy start dla całej serii i wspaniała przygoda na ogromną skalę. Tak się jednak nie stało. Na studio nałożono wymóg otwartego świata, w czym nie czuli się dobrze. Gra była pełna błędów i wyśmiewana z powodu tragicznej animacji oraz mimiki. Wyniki sprzedaży i średnie oceny mocno zawodziły, więc EA postanowiło rozwiązać ekipę. Porzucono też wszelkie plany na stworzenie fabularnych rozszerzeń oraz pełnoprawnej kontynuacji.

Wielka szkoda, że tak się stało. Gdyby Andromeda została odebrana przychylniej, to dzisiaj prawdopodobnie moglibyśmy podziwiać zapowiedź jakiegoś istotnego rozszerzenia. Nie ma jednak co gdybać i płakać nad rozlanym mlekiem. BioWare nadal pamięta o swoim dziecku i z okazji nadciągających urodzin otrzymaliśmy specjalne wideo podsumowujące markę. Twórcy i aktorzy głosowi opowiadają na nim o swojej pracy i zaangażowaniu.

Jak Wy wspominacie przygody Sheparda i Andromedę?

Mass Effect - 10 lat istnienia serii

Źródło: YouTube (BioWare Base)

Tagi: BioWare Edmonton Electronic Arts Mass Effect™ playstation 4 wideo

Nie przegap