Jakub Barwiak Jakub Barwiak 23.10.2017 22:53
Blade Runner 2049. Reżyser o klapie finansowej
3021V

Blade Runner 2049. Reżyser o klapie finansowej

Wiele osób oczekiwało, że podobnie jak To, Blade Runner 2049 skorzysta z mocy nostalgii i zanotuje dobre wyniki finansowe. Niestety stało się zupełnie inaczej.

Blade Runner 2049 mimo sporego sukcesu artystycznego, okazał się być niewypałem finansowym. Film w USA zarobił w weekend otwarcia 32,7 miliona dolarów, przez kolejne trzy tygodnie dobijając do wyniku 72 milionów. Obraz poradził sobie trochę lepiej poza granicami Stanów Zjednoczonych, zarabiając 120,1 miliona dolarów. Jednak wciąż wynik ten jest uważany za porażkę. Sprawę skomentował Denis Villeneuve – reżyser nowego Blade Runnera.

Jako filmowiec, nie jestem arogancki. Ludzie włożyli sporo pieniędzy, aby umożliwić mi stworzenie coś takiego jak Blade Runner. Zaufali mi, dali mi dużo wolności, zachowali się jak przyjaciele. Oczywiście więc, że chciałem aby film okazał się być sukcesem. To długa podróż, jednak nie chciałem, aby tracili oni pieniądze.

Reżyser podkreślił również, że Warner Bros. nie promowało Blade Runnera na jesiennych festiwalach, aby zapobiec zdradzeniu kluczowych elementów dla fabuły filmu. Jeff Goldstein z Warner Bros. przyznał, iż studio przeszacowało liczbę fanów oryginału, jednak Villeneuve nie chce obwiniać takiego, a nie innego marketingu. Uważa, że fani chcą wiedzieć za dużo o filmie, zanim ten pojawi się jeszcze w kinach.

Jako kinofil, jednym z moich najlepszych doświadczeń było to, gdy byłem w jury jednego z festiwali. Musiałem obejrzeć 20 filmów, nie wiedząc o nich kompletnie nic. Nie znasz gatunku, nie znasz kraju, nie znasz historii. Nie wiesz, czy obejrzysz komedię, czy horror. Ludzie chcą wiedzieć zbyt wiele rzeczy przed premierą. Powinni czytać o filmie po obejrzeniu go, nie przed.

Blade Runner 2049 podzielił więc los swojego poprzednika, który również nie odniósł sukcesu finansowego w momencie premiery. Blade Runner 2049 może się obecnie pochwalić 88% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. Być może więc, podobnie jak oryginalny Łowca Androidów doczeka się statusu filmu kultowego.

Źródło: http://movieweb.com/blade-runner-2049-director-responds-box-office-disappointment/

Tagi: blade runner 2049 dennis villeneuve Warner Bros