Paweł Musiolik Paweł Musiolik 22.09.2017 14:44
Piractwo nie ma wpływu na sprzedaż dóbr kultury
540V

Piractwo nie ma wpływu na sprzedaż dóbr kultury

Unia Europejska w naszym kraju od pewnego czasu raczej nie powoduje ciepłych skojarzeń. Pomijając już aktualną politykę i sentymenty ludzi, z zachodniego molocha czasami płyną interesujące informacje. Jak ta z raportu, który stwierdza wprost - piractwo nie ma wpływu na sprzedaż.

W 2013 roku, Ecorys Nederland BV zleciło badania, które miały wykazać czy piractwo ma wpływ na sprzedaż gier, programów, filmów, muzyki, książek itp., jednym słowem - chciano sprawdzić, czy powtarzany od lat mit, że coś sprzedaje się źle z powodu piractwa ma jakiekolwiek potwierdzenie w świecie rzeczywistym. Badania przeprowadzono, przedstawiono je zainteresowanym osobom w strukturach Unii Europejskiej po czym... raport został utajniony przed opinią publiczną. Dlaczego? Możecie się domyślać.

Julia Reda, niemiecka polityk, dotarł jednak do raportu w dwa lata po jego ukończeniu i postanowiła go opublikować za pomocą Netzpolitik uznając, że ludzie mają prawo znać wyniki zleconych badań. Z nich jednoznacznie wynika, że nie ma konkretnych przesłanek by wierzyć, że piractwo powoduje zmniejszenie sprzedaży:

Ogólnie, wyniki pokazują na wielkiej próbie, że piractwo nie ma wpływu na sprzedaż. Nie oznacza to, że piractwo nie ma żadnego wpływu, ale wszystkie analizy statystyczne, które zostały przeprowadzone nie są w stanie potwierdzić stwierdzenia, jakoby piractwo miało szkodzić sprzedaży.

Mamy więc raport, który praktycznie potwierdza to, o czym mówią rozsądniejsi od dawna. Polski CD Projekt Red uważa na przykład, że pirat to źle obsłużony klient i jeśli podejdzie się do niego w odpowiedni sposób i go doceni, to nie będzie nawet myślał o nabywaniu nielegalną drogą cyfrowym i fizycznych dóbr kultury. Co jest widoczne gdy popatrzy się, ile rzeczy nie jest w naszym kraju normalnie dostępne i dodatkowo nie da się tego zamówić za granicą z jakiegoś powodu. Dlatego nie powinno dziwić, że ostatecznie pewna grupka zdecyduje się na ściągnięcie pirackiej wersji. Zwłaszcza gier, których często po prostu nie ma jak sprawdzić przed premierą, by zobaczyć (na PC) czy przede wszystkim gra działa.

Źródło: https://netzpolitik.org/2017/eu-kommission-versteckte-unbequeme-piraterie-studie-zwei-jahre-vor-der-oeffentlichkeit/

Tagi: piractwo growe

Nie przegap