Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 08.09.2017 17:58
Cyfrowa dystrybucja rośnie w siłę i zwiastuje śmierć nośników fizycznych
1771V

Cyfrowa dystrybucja rośnie w siłę i zwiastuje śmierć nośników fizycznych

Przejście na wyłącznie cyfrową dystrybucję gier zdaje się być tylko kwestią czasu. Nowe statystyki dobitnie ukazują, że fizyczny format gier powoli umiera.

Game Developers Conference przynosi kolejne ciekawe statystyki. Te raczej nikogo nie zdziwią, ale pozwolą dać ogólny wgląd na to, w którym kierunku zmierza rozwój dystrybucji gier. Pudełka nadal są silnie obecne na rynku, ale ich sprzedaż traci coraz bardziej na znaczeniu na rzecz zysków z cyfrowej dystrybucji.

Najlepiej sprzedające się sprzęty do końca 2016 roku

Cyfrowa dystrybucja rozwija się w zastraszającym tempie. Nowe konsole otworzyły przed graczami kolejne metody kupowania gier, a liczne promocje zachęcają do tego sposobu nabywania produktów. W ciągu ostatnich czterech lat zyski ze sprzedaży cyfrowych gier wzrosły trzykrotnie. Fizyczne tytuły zaliczyły z kolei spadek o około 15%.

Na tym wykresie nadal jednak widać ogromną przewagę tradycyjnej dystrybucji i nośników fizycznych. Sytuacja jest jednak zgoła odmienna gdy spojrzymy na samą sprzedaż. W tym wypadku gry cyfrowe przez pięć lat zgarnęły aż 56% całego rynku i przegoniły format fizyczny pod względem sprzedawanych egzemplarzy. Ta dysproporcja będzie się tylko powiększać z czasem.

Warto rzucić okiem na trzeci wykres. Ten przedstawia ilość powstających gier z podziałem na dystrybucję wyłącznie fizyczną, cyfrową oraz gry sprzedawane oboma kanałami dystrybucji. Obecnie praktycznie żaden twórca nie decyduje się na wypuszczenie swojej produkcji tylko w tradycyjnej formie. W dobie rozwoju platform cyfrowych jest to oczywiście logiczne.

Pudełka i płyty stają się powoli reliktem przeszłości. Szczególnie, że coraz więcej producentów stawia na ideę gry w formie usługi. Widać to po krokach Ubisoftu i ich nieustannego rozwoju swoich pozycji. Podobną ścieżką zamierza kroczyć Square Enix czego pierwsze efekty widać w Final Fantasy XV.

Minie jednak jeszcze wiele lat zanim pożegnamy się grami w pudełku. Jak sytuacja wygląda u Was? Cenicie sobie jakiś format dystrybucji bardziej, czy nie robi Wam on różnicy?

Źródło: http://www.gdcvault.com/play/1024054/Awesome-Video-Game-Data

Tagi: dystrybucja cyfrowa Game Developers Conference playstation 4 Sony