Jakub Barwiak Jakub Barwiak 08.09.2017 14:22
Gwiezdne Wojny i Marvel opuszczą Netflix
1757V

Gwiezdne Wojny i Marvel opuszczą Netflix

Jakiś czas temu Disney ogłosił plany uruchomienia własnej usługi streamingowej, na której udostępniałby swoje własne produkcje. Szczególnie ucierpieć miałby na tym Netflix, gigantowi groziła utrata  dzieł m.in. z pod szyldu Marvela i Star Wars.

Prezes Disneya Bob Iger – potwierdził, że zarówno produkcje gwiezdnowojenne, jak i te komiksowe znikną z oferty Netfliksa i będą jednym z fundamentów nowej usługi Disneya. Oznacza to więc, iż negocjacje jakie miało prowadzić w tej sprawie szefostwo Netfliksa okazały się nieskuteczne. Iger potwierdził ten fakt na konferencji w Bank of America.

Netflix i Disney biorą rozwód

Zdecydowaliśmy, że również umieścimy Marvela i Gwiezdne Wojny w tej aplikacji.

Z biznesowej perspektywy, ruch Disneya jest więcej niż logiczny. Obie marki są wielkim źródłem dochodów i chlubą ich portfolio. Ich pozostanie na Netfliksie, zabierałoby wielki atut nowej, własnej usłudze Disneya. Odwrotna sytuacja stanowi problem dla streamingowego giganta, który jeszcze mocniej będzie musiał postawić na własne produkcje, dla wytwórni z pod szyldu Myszki Mickey oznacza to perspektywy kolejnych, większych zysków, którymi nie będą musieć się dzielić.

Warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach, usługa Disneya nie ruszy jeszcze przez najbliższe dwa lata, nie znamy jej specyfikacji, założeń cenowych i ofertowych. Nie wiemy też jak będzie wyglądała kwestia jej dostępności na całym świecie. Ponadto sytuacja z dostępnością filmów Disneya na Netfliksie dotyczy głównie USA, w przypadku Polski prawa do Marvela i Gwiezdnych Wojen  posiada głównie HBO. Sytuacja ta może więc wyglądać zupełnie inaczej.

[Aktualizacja 11.09.2017]

Tak jak podejrzewaliśmy, powyższa informacja dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. W Polsce filmy i seriale Disneya/Marvela nadal dostępne będą w ofercie Netfliksa. Poniżej znajdziecie oficjalne stanowisko polskiego oddziału firmy:

Nasze umowy z Walt Disney Company POZA Stanami Zjednoczonymi pozostają bez zmian – komunikat Disneya nie wpływa w żadnym stopniu na dostęp do filmów Disneya w innych krajach, które objęte są oddzielnym umowami.

Oświadczenie Disneya dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego i tylko filmów kinowych. Użytkownicy Netfliksa w USA będą mieli dostęp do filmów Disneya na platformie do końca 2019 roku, wliczając w to wszystkie nowe filmy pokazywane w kinach w roku 2018. W dalszym ciągu współpracujemy z firmą Walt Disney Company na wielu frontach, a nasza relacja z Marvel TV nie ulega zmianie.

~Biuro prasowe Netflix

Źródło: http://screenrant.com/star-wars-marvel-disney-streaming-app-netflix/

Tagi:

Nie przegap