Paweł Musiolik Paweł Musiolik 13.07.2017 12:51
Metal Gear - 30. urodziny serii
577V

Metal Gear - 30. urodziny serii

Metal Gear świętuje dzisiaj swoje 30 urodziny. Pierwsza gra Hideo Kojimy, protoplasta gatunku skradanek akcji, ojciec serii Metal Gear Solid. Bez wątpienia gra, która wiele zmieniła na rynku.

Aktualnie Konami jest cieniem firmy, która jeszcze kilkanaście lat temu bombardowała nas hitowymi produkcjami. Metal Gear Solid to flagowa seria, której twarzą od początku był Hideo Kojima, seria sprzedająca się w milionach, mająca jeszcze więcej fanów na całym świecie. Seria, której początki sięgają 1987 roku, kiedy to na rynku, dokładnie 13 lipca zadebiutował na komputerze MSX2 - Metal Gear. Była to pierwsza gra tego typu, która oferując widok z lotu ptaka, łączyła ze sobą skradankę z grą akcji, dokładając do tego filmowy (jak na miarę technicznych możliwości lat 80.) sznyt.

Metal Gear Survive przesunięte na rok 2018

Metal Gear przedstawiał nam Solid Snake'a, agenta specjalnej jednostki FoxHound, który zostaje wysłany przez BigBossa do bazy OuterHeaven w celu sprawdzenia co stało się z GreyFoksem i zbadania czym jest tajemniczy Metal Gear. Historia znacząco odstawała (pozytywnie) od wielu gier z tego okresu, podobnie jak rozgrywka, w której Kojima zaimplementował zaawansowaną jak na tamte czasy inteligencję strażników.

W chronologii serii, Metal Gear jest szóstym tytułem, gdyż jego akcja dzieje się w 1995 roku w Zanzibarze. Do wydarzeń z tej produkcji prowadzi bezpośrednio historia z Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, która po prawie 30 latach stara się łatać pewne dziury fabularne, który wynikały z kolejnych kontynuacji akcji Metal Geara i zmian, które Kojima wprowadzał w kolejnych MGS-ach.

Metal Gear popularność jednak zdobył dopiero gdy pojawiła się wersja na NES-a, która zaliczyła debiut w USA (wcześniej gra dostępna była jedynie w Japonii i kilku krajach Europy). Tytuł trafił także na komputery rodziny Commodore 64, a kilkanaście lat później jako dodatek do Metal Gear Solid 3: Substistence. Aktualnie jeśli chcecie w Metal Geara zagrać, to najlepszą opcją jest kupno Metal Gear Solid HD Collection na PS3 lub PS Vitę, gdzie gra trafiła jako bonus z poprawionym tłumaczeniem oraz kilkoma zmianami w rozgrywce.

Graliście w ten tytuł? Macie z nim (lub z całą serią) jakieś specjalne wspomnienia?

Tagi: hideo kojima Konami metal gear