Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 12.06.2017 17:47
Konflikt na linii Konami i Kojima zdaje się nie mieć końca
1133V

Konflikt na linii Konami i Kojima zdaje się nie mieć końca

Mogłoby się wydawać, że huczne odejście Hideo Kojimy z Konami mamy już dawno za sobą. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta a na wierzch wychodzą jej kolejne nieprzyjemne szczegóły.

Szanowany japoński serwis Nikkei przynosi w tej kwestii nowe informacje. Być może część z Was pamięta, że w 2016 roku na japońskich targach Tokyo Game Show Kojima został zapytany o grę Metal Gear Survive. Były już pracownik Konami i twórca macierzystej serii MGS nie krył się swoją niewiedzą. Odpowiedział, że o grze nie wie absolutnie nic i nie jest z nią w żaden sposób powiązany. Dodał następnie, że seria Metal Gear była dla niego zawsze szpiegowskim doświadczeniem o tematyce political fiction, w której nie było miejsca na zombie. Publiczność się roześmiała, ale nie wszystkim było do śmiechu - sprawą poirytowali się przedstawiciele Konami.

Okazuje się, ze firma wysłała list adresowany do Hideo Kojimy. Pod koniec roku twórca otrzymał wiadomość od byłego pracodawcy o następującej treści:

Niesprawiedliwie szargasz dobre imię i reputację naszej firmy

Na pewno niejednego z Was dziwi reakcja Konami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w japońskiej kulturze ludzie rzadko kiedy publicznie wypowiadają się na temat byłych pracodawców lub ich produktów - w tym przypadku Kojima się do tego nie ustosunkował.

Wieści niosą również, że między Konami a Kojimą istniał konflikt w sprawie odszkodowania. Firma rzekomo nie chciała wypłacić 1 części pieniędzy. Poproszone o komentarz Konami stwierdziło, że wypłaciło należną kwotę. Nowe studio Kojima Production odmówiło z kolei skomentowania tej sprawy.

Sytuacja nie kończy się jednak w tym miejscu i sięga dalej. Według raportów Nikkei - firma Kojima Production ma problem z załatwieniem ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników. Wnioski składane przez spółkę są odrzucane przez Kanto IT Software Health Insurance Association. Ponad 7.000 firm jest częścią tych stowarzyszeń i Konami ma w nich duży udział. Plotki mówią, że firma naciska na inne podmioty i wywiera na nie wpływ, aby utrudnić pracę Kojima Production

Artykuł Nikkei wspomina również o tym, że Konami kontaktuje się z innymi firmami w branży i ostrzega ich przed zatrudnieniem swoich byłych pracowników. Mało tego - byli pracownicy Konami nie powinni określać siebie jako dawni członkowie firmy podczas publicznego omawiania swojej historii kariery w nowym miejscu pracy.

Bardzo możliwe, że w przyszłości jeszcze niejednokrotnie usłyszymy o tym konflikcie.

Źródło: http://kotaku.com/report-the-hideo-kojima-and-konami-saga-seems-endless-1796012603

Tagi: hideo kojima kojima production konami nikkei

Nie przegap