Paweł Musiolik Paweł Musiolik 07.05.2017 02:59
Prototyp Nintendo PlayStation wreszcie działa
1696V

Prototyp Nintendo PlayStation wreszcie działa

Nintendo PlayStation przez wiele lat istniało jedynie na papierze jako nieudany projekt współpracy Sony z Nintendo. Jednak kilkanaście miesięcy temu odnaleziono "działający" prototyp, który na ten moment - jest jedynym na świecie.

Nintendo PlayStation było projektem, który zakładał stworzenie po pierwsze przystawki CD do SNES-a, a także nowej konsoli SNES wyposażonej w napęd CD. Nintendo jednak nie doszło do porozumienia z Sony (mówiąc wprost - za plecami załatwiło sobie inną umowę) i w ten sposób zrodziło się PlayStation. Historia powtarzana wiele razy, więc i wyjątkowo dobrze znana.

Czytając tytuł i później wstęp mogliście zadać sobie pytanie - jak działa, skoro działała wcześniej. Otóż do tej pory możliwe było jedynie odpalenie konsoli, która siedziała potem w systemowym menu. Jakiekolwiek próby odtworzenia czegoś z CD nie przynosiły efektu. Więc poproszono o pomoc Bena Hecka, który postanowił spędzić sporo czasu nad zidentyfikowaniem problemów i ich ewentualnej próbie naprawy.

Nintendo PlayStation - przełomowy postęp w naprawie sprzętu

I jak widzicie na powyższym filmie - udało mu się. Metodą prób i błędów udało się ostatecznie sprawić, że napęd CD zadziałał co jest czymś niesamowitym. Oczywiście nie ma w co za bardzo grać, więc posiłkowano się produktami homebrew, które wystartowały mimo, że nie bez błędów. Ben Heck mówi, że teraz wszystko w rękach programistów, bo to, jak działa konsola zostało w jakimś większym stopniu rozgryzione.

Całość została bardzo dokładnie omówiona, jeśli więc interesują was techniczne tematy i to, w jaki sposób działa sprzęt - zachęcam do obejrzenia materiału.

Tagi: Nintendo nintendo playstation playstation wideo